Avrasya Hizmet Ödülleri Töreni Ankara’da Gerçekleştirildi

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) tarafından düzenlenen “Avrasya Hizmet Ödülleri”, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da katılımıyla Ankara Resim Heykel Müzesi Tarihi Türk Ocağı Salonu’nda gerçekleştirilen ödül töreniyle sahiplerine teslim edildi.

Türkiye ile Avrasya ülkeleri arasındaki kardeşlik, dostluk, iyi niyet ve sosyal ve ekonomik ilişkiler ortamının gelişmesine ve güçlenmesine katkıda bulunan ve kamuoyu oluşturan kişi, kurum ve kuruluşlara her yıl EkoAvrasya tarafından “Avrasya Hizmet Ödülü’’ verilmektedir.

“Avrasya Hizmet Ödülü’’ için aday gösterilen kişi, kurum ve kuruluşların bilgilerini içeren dosyalar, EkoAvrasya’nın ilgili kurullarınca değerlendirmeye alınmakta. Kurullardan çıkan kararlar doğrultusunda ödül alacak kişi ile kuruluşlar tespit edilmektedir.

Öte yandan 15 yıldır faaliyetlerini kesintisiz sürdüren EkoAvrasya, Avrasya ülkeleri ile Türkiye arasındaki ekonomik ve sosyal ilişkilerin daha güçlü ve sağlam bir yapıya kavuşturulması ile sürdürülebilmesi adına destek olmaya çalışmasıyla ve Türkiye’nin kalkınmasına, gelişmesine yaptığı katkılarla dikkat çekmektedir.

Avrasya Hizmet Ödülleri töreninde konuşan EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren; “Biz Türk Birliği’nin gerekli ve şart olduğuna, bu birliğin amiral gemisinin Türkiye Cumhuriyeti olacağına, bu kutlu davanın, Türklüğünün şuurunda olan liderlerin öncülüğünde hayat bulacağına inanmış, bunun için gayret sarf eden bir kadroyuz” dedi.

Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nin Türk Ocağı Salonu’nda düzenlenen törene; KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve eşi Sibel Tatar, Ankara Valisi Vasip Şahin, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil Aydın, TBMM Türkiye-Azerbaycan Dostluk Grubu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, TBMM Türkiye-KKTC Dostluk Grubu Başkanı ve Konya Milletvekili Orhan Erdem, KKTC Dostluk Grubu Başkanvekili ve Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, 22.Dönem Adana Milletvekili Recep Garip, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, akademisyenler ve iş dünyasının seçkin temsilcileri katıldı.

EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, EkoAvrasya’nın Türkiye’nin uluslararası kamuoyunda tanınırlığını ve etkinliğini arttırmaya yönelik faaliyetler icra eden bir sivil toplum örgütü olduğuna dikkat çekti.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, EkoAvrasya’nın Türkiye’nin uluslararası kamuoyunda tanınırlığını ve etkinliğini arttırmaya yönelik faaliyetler icra eden bir sivil toplum örgütü olduğuna dikkat çekti ve şu ifadelere yer verdi:

ÖNEMLİ ETKİNLİĞE İMZA ATMIŞTIR

“EkoAvrasya’nın önceliği Türk Dünyası’dır, bununla birlikte Türkiye ve Avrasya ülkeleri arasındaki ekonomik, kültürel ve sosyal işbirliğinin ve dostluk bağlarının kuvvetlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Bu bağlamda EkoAvrasya Türkiye’nin etkin tanıtımında büyük önem arz eden kamu diplomasisi alanında birçok önemli etkinliğe imza atmıştır. Halen de Türkiye’nin stratejik iletişimine katkı sağlamaya devam etmektedir.

EkoAvrasya olarak bugün geldiğimiz noktaya bakacak olursak, kamu ve ekonomi diplomasisi alanında yaklaşık 40 ülkede gerçekleştirdiğimiz faaliyetler her kesim tarafından takdirle karşılanmaktadır. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında STK’lar, üniversiteler, enstitüler ve akademilerle ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz projelerimizi sadece Asya’da değil Ortadoğu ve Avrupa’da da sürdürmemizin bizler için gurur kaynağı olduğunu söylemekten büyük onur duymaktayız.

BÜYÜK ONUR DUYUYORUZ

EkoAvrasya, 2023 Türkiye Vizyonu’na olan inancı ile “Güçlü ve Üreten Bir Türkiye” yapısını hedefleyerek çalışmalarını yürütmeye devam etmektedir. Her yıl geleneksel olarak Türkiye ile Avrasya ülkeleri arasındaki iyi niyet ve dostluk ortamının gelişmesine katkı sağlayan ve bu bağlamda kamuoyu oluşturan kişi, kurum ve kuruluşlara “Avrasya Hizmet Ödülleri’’ takdim etmekteyiz. Bu yıl yine sizlerle bu tarihi salonda bir araya gelmekten ve ödül sahipleriyle buluşmaktan büyük onur duyuyoruz. Bu akşam burada ödül alacak isimler, Türk Dünyasına samimi ve karşılıksız hizmetleriyle örnek bir tavır sergilemişler ve seçici kurulumuz tarafından ödül almaya layık görülmüşlerdir.

ERSİN TATAR’A ŞÜKRANLARIMIZI ARZ EDİYORUZ

Bir milleti millet yapan en önemli değerlerden biri de o milletin yetiştirdiği devlet adamları, bilim ve kültür adamlarıdır. Bütün dünya olarak salgınla mücadele ettiğimiz şu günlerde Türk Dünyasına siyasi ve kültürel anlamda somut hizmetleriyle dikkat çeken değerli isimlerimize huzurlarınızda teşekkür ediyor, yoğun programlarına rağmen davetimize icabet ederek, bizleri şereflendiren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’a da şükranlarımızı arz ediyoruz.

TÜRK MİLLETİ OLARAK KIBRIS’TA BİZ HAKLIYIZ

Biz Türk Birliği’nin gerekli ve şart olduğuna, bu birliğin amiral gemisinin Türkiye Cumhuriyeti olacağına, bu kutlu davanın, Türklüğünün şuurunda olan liderlerin öncülüğünde hayat bulacağına inanmış, bunun için gayret sarf eden bir kadroyuz. Çok şükür bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başında Türk Milleti’nin var olma mücadelesinin en önemli meselelerinden biri olan Kıbrıs Sorunu’nun çözülmesi için ömrünün sonuna kadar “Bağımsızlık diyorum, anlıyor musunuz?” diye haykıran Merhum Rauf Denktaş’ın izinden giden, Kıbrıs’ı Rumlar’a peşkeş çekmek isteyen emperyalist Dünya’nın yüzüne karşı  ‘’Egemen eşitliğe dayalı Kıbrıs’ta iki devletli bir çözümü Türkiye’nin desteğiyle bütün dünyaya duyuruyoruz’’ diyebilen bir Cumhurbaşkanı var. Çok şükür bugün bu hususta kararlı irade ortaya koyan ve “Türk Milleti olarak Kıbrıs’ta biz haklıyız, haklı olduğumuz için haklarımızı sonuna kadar savunacağız” diyen bir Türkiye Cumhuriyeti devleti var…

SÖZ VERİYORUZ

Saygıdeğer hazırun; çıkmış olduğumuz bu kutlu yolda yılmadan, yorulmadan ve yeni yol arkadaşlarıyla çoğalarak hedefimize doğru emin adımlarla ilerleyeceğimizi huzurlarınızda bir kez daha yineliyor, Türk Dünyasının ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlamak ve daha güzel yarınlar için daha fazla çalışacağımıza bir kez daha söz veriyoruz.”

ÖDÜL ALAN KİŞİ VE KURULUŞLAR

Konuşmaların ardından ödül törenine geçilirken, EkoAvrasya tarafından bu yıl şu isimler ve kurumlar ödüle layık görüldü:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar

Azerbaycanlı Şehit General Polad Haşimov’un annesi Semaye Haşimova

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil Aydın

Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu başkanı ve İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım

Türkiye-Özbekistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve Bursa Milletvekili Osman Mesten

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse

Türkiye-Azerbaycan İşadamları Derneği (ATİB) Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Yangın

MÜSİAD Gürcistan Başkanı Özgür Yücel

Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan

Ankara Kent Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Kasapoğlu Çengel

Özbekistan Bursa Fahri Konsolosu Ali Baklan

Kosova-Prizren Busines Forum Başkanı Levent Buş

TRK Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Büberci

Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan

Türkgün Gazetesi

avrasya_hizmet_odulleri_toreni1

avrasya_hizmet_odulleri_toreni2

avrasya_hizmet_odulleri_toreni3

avrasya_hizmet_odulleri_toreni4

avrasya_hizmet_odulleri_toreni5

avrasya_hizmet_odulleri_toreni6

avrasya_hizmet_odulleri_toreni7

avrasya_hizmet_odulleri_toreni8

avrasya_hizmet_odulleri_toreni9

avrasya_hizmet_odulleri_toreni10

Son Yazılar