Azerbaycan’a Karşı “İskender” Balistik Füzeleri Kullanıldığı Doğrulandı

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Mayın Temizleme Ajansı  çalışanlarının işgalden kurtarılan Şuşa şehri ve etrafında yürütülen  mayın temizleme faaliyetleri sırasında Rusya’da üretilen ve büyük bir tahrip gücüne sahip olan İskender füze kompleksine ait kalıntılar buldular.

Yapılan araştırma ve kapsamlı yürütülen teknik muayene sonucunda bu kalıntıların, Operasyonel-Taktik Füze Kompleksinden Ateşlenen İskender-M füzesine ait kalıntılar olduğu anlaşıldı.

Bu olay hakkında basına bilgi veren Azerbaycan Mayın Temizleme Ajansının operasyon Şefi İdris İsmayilov,  araştırma sırasında roket üzerindeki 9M723 indeks kodunun kontrol edildiğini ve bu kodların “İskender” füze sistemine ait olduğunu belirlediklerini söyledi.

Aynı zamanda son araştırmalar sonucunda şu sonuca varıldı ki, füze, “İskender-M” füze kompleksinin bir parçasıdır. Bu roketin uzunluğu 7 metre 23 santimetre, çapı 920 milimetredir. Roketin kalıntıları 2 Nisan’da Bakü’de basına gösterildi. Roket tamamen patlamadığı için füzeye ait bazı parçalar geniş bir  alana dağılmış olarak bulundu.

Mayın Temizleme Ajansı çalışanları, birbirinden epeyce uzak olan dört ayrı alanda rokete ait kalıntıları belirlediler.

Açık kaynaklardan elde edilen bilgiye göre Rusya’nın, Ermenistan’a iskander-M füzesinin daha basit ve temel modeli sayılan ve 280 kilometreye kadar etkili olan İskender-E füze kompleksini verdiği iddia edildi.  Buna karşılık, İskender-M füzesinin tahrip gücü daha yüksek olup 500 kilometreye kadar bir mesafede etkilidir.

Rusya Devlet Başkanlığından konuyla ilgili yapılan yorumda  “Karabağ’daki çatışma sırasında “İskender” füzelerinin kullanılmadığı belirtilmişti. Tüm bunların arka planında karşımıza ilginç bir soru çıkıyor: Rusya, Ermenistan’a “İskender-M” füze   kompleksi vermediyse, Şuşa’da bulunan roketin kalıntıları nasıl açıklanabilir?

Ancak, 15 Mart’ta Şuşa’da bulunan bu roketin kalıntıları Rus yetkililerin söylemlerini yalanlıyor. Ayrıca Ermenistan Savunma Bakanlığı’ndan istifa eden General Movses Hakopyan,  Ermenistan Savunma Bakanlığı  Askeri Kontrol Hizmetleri Başkanlığı’ndan  istifa ettikten sonra,  Ermeni Ordusunun Dağlık Karabağ’daki   eylemleri hakkında Erivan’da gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Hakopyan, Ermeni ordusunun sivil yerleşim yerlerine İskender füzeleri ile saldırdığı iddialarını değerlendirerek, “Ermeni ordusu, Dağlık Karabağ’daki çatışmalar sırasında İskender füzelerini kullandı ancak nerede kullanıldığını söyleyemem,” dedi.

Son Yazılar