Azerbaycan’da İran ve Ermenistan Hakkında Toplumsal Araştırma

Azerbaycan’da Sosyal Araştırmalar Merkezi, Azerbaycan Türklerine yönelik kamuoyu anketi gerçekleştirdi. Kamuoyu araştırmasına göre, Azerbaycan Türkleri, İran’ın Ermenistan’ın bölgedeki çıkarlarını koruduğunu düşünüyor.

Azerbaycan’da Sosyal Araştırmalar Merkezi (STM), “İran’ın bölgedeki çıkarlarını nasıl tanımlarsınız?” sorusuna ilişkin kamuoyu anketi gerçekleştirdi. Sosyal Araştırmalar Merkezi, gerçekleştirilen anketin sonuçlarını açıkladı.

İran’ın Azerbaycan’a Dini Müdahalesi

Sosyal Araştırmalar Merkezi, ankete katılanların yüzde 5.5’inin İran’ın Ermenistan ve Azerbaycan ile ilgili olarak tarafsız bir konumda olduğunu, sadece yüzde 3.4’ünün Azerbaycan’ın çıkarlarını öncelediğini söyledi. Kamuoyu anketinde katılımcılarının yüzde 14.3’ünün ise bu konuda bilgi sahibi olmadığını veya fikir belirtmekte güçlük çektiğini belirtildi. Anket sırasında katılımcılara, “Azerbaycan’ın İran ile ilişkilerinde en çok hangi faktörü dikkate alması gerektiğini düşünüyorsunuz?” sorusu soruldu. İki ülke ilişkilerinde dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında İran’ın Azerbaycan’a dini müdahalesi de dile getirildi.

Azerbaycan’da İsrail’in Etkisi

Katılımcıların yüzde 76.8’i İran’ın Ermenistan’ın bölgedeki çıkarlarını koruduğunu söylemesine karşın, yüzde 29.7’si Azerbaycan’ın İran ile ilişkilerinde tarihi köklerin ve komşuluk ilişkilerinin dikkate alınması gerektiğini belirtti. Katılımcılar arasında her üç kişiden biri iki ülke arasında yakın komşuluk ilişkisine atıfta bulunması, Azerbaycan’ın devlet ve halk bakımından İran’la ilişkilerinde barışçıl komşuluk politikasına bağlı olduğunu gösterdi.

Azerbaycan Sosyal Araştırmalar Merkezi, Azerbaycan’ın ulusal çıkarları temelinde İsrail’in yanı sıra diğer ülkelerle olduğu kadar İran’la da ilişkilere önem verdiğini belirtti. Sosyal Araştırmalar Merkezinin 5-11 Aralık 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen kamuoyu araştırması sonuçlarına göre, İsrail’de Azerbaycan Büyükelçiliğinin açılmasına yönelik kamuoyunun tutumu olumlu ve ankete katılanların yüzde 61’i, “İsrail’in güvenilir bir ortak olduğunu ve bir büyükelçiliğe sahip olması gerekli” cevabını verdi.

Azerbaycan Halkı, Bakü’de Gerçekleşen Silahlı Saldırıları Dış Müdahale Olarak Görüyor

Katılımcılara, “Sizce Azerbaycan İran ile ilişkilerinde en çok hangi unsuru dikkate almalı?” sorusuna katılımcıların sadece yüzde 1.6’sı İran’ın dünyada izole edilmiş, yaptırımlara tabi bir ülke olduğunu söylerken, yüzde 7,0’si diğer faktörlerden bahsetti. Ankete katılanların yüzde 17.7’si bu konuda fikrini ifade etmekte zorlandığı aktarıldı. Katılımcıların yüzde 64.8’i mart ayında Bakü’de gerçekleşen silahlı saldırıları dış müdahele girişimi ve provokasyonu olarak nitelendirdi.

Son Yazılar