Bakü’de Türk Çayı İkram Edildi

ÇAYKUR, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya), Uluslararası Avrasya Araştırmalar Merkezi ve Okuklu Holding tarafından icra edilen ‘Kafkaslarda Bir Yudum Çay’ projesi kapsamında, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Türk Çayı ikram edildi.

ÇAYKUR’un küresel büyüme hedefleri için tanıtım ve pazarlama çalışmaları son hızla devam ediyor. Türk çayının Kafkasya bölgesinde tanıtıldığı ‘Kafkaslarda Bir Yudum Çay’ projesinin bir diğer durağı Bakü oldu.

Şehrin en önemli meydanlarından Gençlik Meydan’ında gerçekleştirilen organizasyonun açılışına Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Ganire Paşayeva, Ankara / Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, ÇAYKUR İhracat Müdürü Miraç Mollamehmetoğlu, EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, T.C. Bakü Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Ahmet Ataker, Okuklu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Okuklu, yerel yöneticiler ve STK temsilcileri katıldı.

Binlerce misafire Türk çayı dağıtıldığı etkinlikte açılış konuşması yapan ÇAYKUR İhracat Müdürü Miraç Mollamehmetoğlu, “Kardeş ülke Azerbaycan’da olmaktan son derece mutluyuz. ÇAYKUR’nun küresel büyüme vizyonunda dost ve kardeş ülkelerin önemli bir yeri var. Azerbaycan da bu kapsamda bizim büyümek istediğimiz önemli bir pazar” dedi ve devam etti: “Azerbaycanlı kardeşlerimiz için çay hayatın bir parçası ve eşsiz lezzetiyle Türk çayı Azerbaycanlı kardeşlerimizin damaklarını daha çok tatlandıracak. Çay, aynı kültürü paylaşan iki toplumun ortak paydası olmaya devam edecek.”

Programın açılış törenine katılan Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Ganire Paşayeva, ’’Türk kültürünün vazgeçilmez bir unsuru olan çay, hayatımızda çok önemli bir yere sahiptir. Bu tür organizasyonlar kardeş iki devletin yakınlaşmasına ve karşılıklı ilişkilerin devam etmesine büyük katkı sağlamaktadır. Bu güzel organizasyonun hazırlanmasında emeği olan herkese şükranlarımı sunuyorum’’ dedi.

Etkinliğin icra edilmesine büyük katkı sağlayan Okuklu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Okuklu, “Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesi ve ticaret hacminin 15 milyar dolar seviyesine ulaşması için atılan her adıma büyük önem veriyoruz. Türkiye’nin ihracat potansiyeline büyük katkı sağlayan çay sektörünün, Azerbaycan’da da büyümesini hedefliyoruz” dedi.

Son Yazılar