Büyükelçi Kadirov, Türkiye’ye Veda Etti

Türkiye’deki görev süresi dolan Özbekistan Ankara Büyükelçisi Uflat Kadirov, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Genel Merkezine yapmış olduğu veda ziyaretinde duygu dolu anlar yaşandı.

12 yıllık görev süresi ile Türkiye’de en uzun süre görev yapan büyükelçilerden birisi olarak dikkat çeken Özbekistan Ankara Büyükelçisi Uflat Kadirov, Türkiye’deki görev süresinin dolması hasebiyle yapmış olduğu veda ziyaretleri kapsamında Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren ile bir araya geldi.

Kendisini Türkiye’ye çok yakın hissettiğini ve bundan sonra da aynı duygularla yakın olmaya devam edeceğini söyleyen Büyükelçi Uflat Kadirov, Türkiye-Özbekistan ilişkilerinin daha güçlü bir zeminde ilerleyeceğini ifade ederek, ’’Özbekistan ve Türkiye arasındaki ilişkiler ekonomik ve sosyal alanda dinamik bir şekilde devam etmektedir. Türkiye ile kurmuş olduğumuz ilişkilerin daha güçlü bir şekilde yol alacağına inanıyorum. Özbekistan’ın bağımsızlığını ilan ettiği 1991 yılından bugüne kadar, kardeş Türkiye’nin varlığını her zaman yanımızda hissettiğimizi bilmenizi istiyorum. Görev yapmış olduğum süre içerisinde sizlerden görmüş olduğum desteği ve kardeşliği ömür boyu unutmayacağım’’dedi.

Türkiye-Özbekistan ilişkilerinin güçlenmesi hususunda yapmış olduğu başarılı çalışmalardan ve tarihi kardeşliğe sunmuş olduğu katkılardan dolayı Büyükelçi Uflat Kadirov’a şükranlarını ifade eden EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, ’’Türkiye-Özbekistan ilişkilerinin mevcut seviyeye ulaşmasında Sayın Büyükelçimizin çok büyük emekleri ve gayretleri olduğuna bizatihi şahit olmuş birisiyim. 12 yıllık görev süresi içerisinde her platformda iki ülkenin kardeş olduğunu dile getirmiş ve bu kardeşliğin gereği olarak ikili ilişkilerin güçlendirilmesi hususunda var gücüyle çalışmıştır. Bundan sonraki süreçte üstleneceği görevi esnasında da aynı duygularla çalışacağına inanmaktayım’’ dedi.

Türkiye-Özbekistan ilişkilerine sunmuş olduğu katkılardan dolayı Büyükelçi Uflat Kadirov’a  Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) tarafından şükran plaketinin takdim edildiği veda ziyareti çerçevesindeki görüşmede, EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Ebubekir Kipel ve Kemal Kurnaz da hazır bulundu.

Son Yazılar