Dünyadan Türkiye’ye Taziye ve Destek Mesajları

Kahramanmaraş merkezli toplamda 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle birçok ülkeden Türkiye’ye taziye ve destek mesajı geldi.

Rusya Federasyonu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki deprem dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi.

Putin’in Erdoğan’a mesajında, “Ülkenizde meydana gelen depremin yol açtığı çok sayıdaki can kaybı ve büyük yıkımlar nedeniyle derin başsağlığı dileklerimi kabul edin. Ölenlerin ailesi ve yakınlarına üzüntü ve desteğimi, felaket sonucu yaralananlar için de acil şifalar dileğimi iletmenizi rica ederim. Bu konuda gerekli yardımı sağlamaya hazırız.” ifadelerine yer verildi

ABD

ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremler için Twitter hesabından yaptığı paylaşımda üzüntüsünü dile getirdi.

Başkan Biden, “Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremin neden olduğu can kaybı ve tahribattan derin üzüntü duyuyorum. Ekibime, Türkiye ile koordinasyon halinde durumu yakından izlemeye ve ihtiyaç duyulan her türlü desteği sağlamaya devam etmeleri talimatı verdim.” ifadelerini kullandı.

ABD Kongresinin üst kanadı Senato ve alt kanadı Temsilciler Meclisinden birçok milletvekili ve iş dünyasından önde gelen isimler de Türkiye’ye destek mesajları paylaştı.

Milletvekilleri, sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamalarla Türkiye’nin yanı sıra Suriye için taziye mesajları paylaşırken, ABD’nin depremzedelere yardım etmeye hazır olduğunu bildirdi.

ABD Senatosundaki Demokratların Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Bu depremde hayatını kaybeden herkes için dua ediyoruz ve yardım etmeye hazırız.” ifadesini kullandı.

Senato’daki Cumhuriyetçilerin lideri Mitch McConnell ise tüm dünyanın, depremler nedeniyle Türkiye ve Suriye halklarıyla birlikte yas tuttuğunu kaydederek, hayatta kalanları kurtarmak için çalışan herkese dua ettiğini söyledi. McConnell, “NATO müttefikimiz Türkiye’nin ve halihazırda Esed rejimi altında her gün acı çeken Suriye halkının yanındayız.” dedi.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez de depremden etkilenen Türk ve Suriyeli ailelere taziyelerini ileterek,”Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı olarak, ABD hükümetinin bu yürek burkan felaketten etkilenen herkese ihtiyaç duyulan yardımının zamanında sağlanması için çalışmaya devam edeceğim.” açıklamasında bulundu.

Eski Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, “Dualarım, depremlerin yol açtığı yıkım ve can kaybı için yas tutan Türkiye ve Suriye’deki ailelerle birlikte” diyerek, Amerikalıların yardıma hazır olduğunu kaydetti.

Cumhuriyetçi milletvekili Marjorie Taylor Greene, “Türkiye ve ölümcül depremlerden etkilenen diğer ülkeler için dua ediyoruz.” dedi.

“Kalbim, tasavvur edilemez acılar ve kayıplara yol açan yıkıcı depremlerden etkilenen Türkiye ve Suriye halklarıyla” diyen New Jersey Senatörü Demokrat Cory Booker da ABD’nin, kurtarma çabalarına destek vermeye hazır olduğunu söyledi.

Senatör Jack Reed, Türkiye ve Suriye’deki depremlerde ailesini, arkadaşlarını ve sevdiklerini kaybedenlere başsağlığı dileyerek, “ABD ve uluslararası toplum, arama, kurtarma ve acil durum ekipleriyle ağır darbe alan bölgelere yardım etmeye hazır.” sözlerini paylaştı.

Dualarının Türkiye ve Suriye’den etkilenenlerle birlikte olduğunu belirten Milletvekili Brad Schneider, “Bu trajedinin ardından arama, kurtarma ve genel yardımı desteklemek için elimden gelen her şeyi yapacağım.” ifadesini kullandı.

Milletvekili Ilhan Omar da Türkiye ve Suriye’ye dualarını ilettiğini ifade etti. Demokrat Senatör Chris Van Hollen da kalplerinin depremde sevdiklerini kaybeden herkesle olduğunu kaydederek, ABD’in ihtiyacı olan herkese yardım etmek için acil yardım göndermeye hazır olduğunu aktardı.

Demokrat Partilli Milletvekili Ritchie Torres de ABD’nin depremden etkilenenler için elinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduğunu vurguladı.

ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Julianne Smith, Türkiye ve diğer ülkelerde meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenler nedeniyle derin üzüntü duyduklarını belirterek, “Türkiye bizim değerli NATO müttefikimizdir ve yardım sağlamaya hazırız.” paylaşımında bulundu.

Apple, Üst Yöneticisi (CEO) Tim Cook da Türkiye ve Suriye’ye taziyelerini ileterek, “Apple, yardım ve kurtarma çabalarına bağışta bulunacak.” açıklamasına yer verdi.

Azerbaycan

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak deprem sonucunda çok sayıda can kaybı ve yıkım haberinin Azerbaycan’ı çok sarstığını ve üzdüğünü belirtti.

Aliyev, Erdoğan’a, depremde hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına kendi ve Azerbaycan halkı adına taziyelerini ileterek, “Yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu büyük felakettir. Türkiye’nin acısını paylaşıyoruz. Azerbaycan ve Türkiye her zaman birbirinin yanındadır.” dedi.

Kendisinin talimatıyla Türkiye’ye 420 kişilik bir kurtarma ekibinin gönderildiğini ve ekibin afet bölgesine varır varmaz Türk meslektaşlarıyla çalışmalara başlayacaklarını ifade eden Aliyev, “İhtiyaç duyulan yardım malzemeleri de yakın zamanda Türkiye’ye gönderilecek.” diye konuştu.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla aradı, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa dileğinde bulundu.

Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını belirten liderler, Türk halkına “geçmiş olsun” dileklerini iletti.

Avrupa Birliği

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Twitter’dan yaptığı açıklamada, depremle ilgili, “Bu sabah Türkiye ve Suriye’nin bazı bölgelerini vuran yıkıcı depremi duyunca derinden üzüldüm. Hayatını kaybeden çok sayıda aileye başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. AB sizinle tam bir dayanışma içindedir.” ifadelerini kullandı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de “Yıkıcı deprem bu sabah Türkiye ve Suriye’yi sallayarak yüzlerce insanın hayatını kaybetmesine ve çok daha fazlasının yaralanmasına neden oldu. Düşüncelerimiz Türkiye ve Suriye halklarıyla birliktedir. AB yardıma hazır.” paylaşımını yaptı.

AB Dönem Başkanı İsveç’in Başbakanı Ulf Kristersson merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki depremle ilgili Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Büyük depremin ardından Türkiye ve Suriye’de yaşanan can kayıplarının üzüntüsü içindeyiz. En derin başsağlığı dileklerimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdim.” ifadelerine yer verdi.

Kristersson, ülkesinin “hem Türkiye’nin ortağı hem AB dönem başkanı olarak desteklerini sunmaya hazır olduğunu” bildirdi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de “Bu sabah meydana gelen ölümcül depremin ardından Türkiye ve Suriye halklarıyla tam bir dayanışma içindeyiz. Hayatını kaybedenlerin aileleriyle yas tutuyoruz. Avrupa’nın desteği zaten yolda ve elimizden gelen her şekilde yardım etmeye devam etmeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi de büyük yıkıma neden olan depremden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Ölenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Varhelyi, yaralılar için de acil şifa dileklerinde bulundu ve “Bu zor zamanlarda yardım göndermeye hazırız.” ifadesini kullandı.

AB Komisyonunun kriz yönetimi ve insani yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic de Türkiye’nin de katılımcıları arasında yer aldığı AB Sivil Koruma Mekanizmasının harekete geçirildiğini duyurdu. AB Acil Durum Müdahalesi Koordinasyon Merkezinin Avrupa genelinden kurtarma ekiplerinin gönderilmesini koordine ettiğini kaydeden Lenarcic, Hollanda ve Romanya’dan arama kurtarma ekiplerinin yolda olduğunu duyurdu.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola da Türkiye-Suriye sınırında meydana gelen korkunç depremin ardından derin üzüntü yaşadıklarını ifade ederek “Avrupa bu sıkıntılı anda Türkiye ve Suriye halkının yanındadır.” mesajını paylaştı.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki depreme ilişkin mesaj yayımladı.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Sözcüsü Giuseppe Zaffuto’nun Twitter hesabından paylaşılan mesajda, Buric, Türkiye ve Suriye’yi vuran depremle şoke olduğunu ve düşüncelerinin, hayatını kaybedenler ve ailelerle olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin Avrupa Konseyi nezdindeki Daimi Temsilciliğinin Twitter hesabından, bu Tweet’e yanıt olarak “Çok teşekkürler” notu paylaşıldı.

Avrupa Konseyi nezdinde Azerbaycan, İrlanda, İzlanda, Gürcistan temsilciliklerinin resmi Twitter hesaplarından depremde hayatını kaybedenler için başsağlığı mesajları paylaşıldı.

İngiltere

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Kahramanmaraş merkezli depremle ilgili Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu sabah düşüncelerim Türkiye ve Suriye halkıyla, özellikle de mahsur kalanları kurtarmak için yiğitçe çalışan ilk müdahale ekipleriyle. Birleşik Krallık elinden gelen her şekilde yardıma hazırdır.” ifadelerini kullandı.

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Twitter hesabından mesaj paylaşarak, Türkiye ve Suriye’de trajik can kayıpları yaşandığını belirtti.

Ülkesinin yardıma hazır olduğunu kaydeden Cleverly, “Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz ve düşüncelerimiz hayatta kalanlarla birlikte.” ifadesini kullandı.

Birleşmiş Milletler

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yaptığı yazılı açıklamada, “Bu zor zamanda Türkiye ve Suriye halklarının acısını paylaşıyorum.” ifadesini kullandı.

Depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye dileklerini sunan Guterres, “Birleşmiş Milletler, afete müdahale çalışmalarını desteklemeye kararlı. Ekiplerimiz ihtiyaçları değerlendirerek yardım sağlamak için sahada bulunuyor.” ifadesine yer verdi.

Guterres, uluslararası toplumu depremden etkilenen binlerce aileye yardım etmeye çağırarak, depremdeki can kayıpları nedeniyle “derin üzüntü” duyduğunu belirtti.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Türkiye ve Suriye’deki yıkıcı depremlerden etkilenen halkla dayanışma içerisinde.” ifadesini kullandı.

Grandi, hayatta kalan herkese, mümkün olan her yerde saha ekipleri aracılığıyla yardım sağlamaya hazır olduklarını aktardı.

UNHCR Türkiye hesabından yapılan paylaşımda ise “Türkiye’nin güneydoğusunda bu sabah meydana gelen ölümcül depremlerin trajik sonuçları karşısında derin üzüntü duyuyoruz. Ailesini, arkadaşlarını ve sevdiklerini kaybedenlere taziyelerimizi iletiyoruz. UNHCR, bu zor zamanda Türkiye’nin yanında yer alıyor ve bu duruma müdahale konusunda Türk makamlarını destekleme taahhüdünü sürdürüyor.” ifadelerine yer verildi.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisinin (OCHA) Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Sert bir kışın zirvesinde, Türkiye ve Suriye’yi vuran depremler karşısında şok olduk. Ekiplerimiz, konuşlanmaya hazır olan Birleşmiş Milletler Afet Değerlendirme ve Koordinasyon Merkezi (UNDAC) acil müdahale ve kurtarma ekipleriyle hasarı değerlendiriyor.” açıklaması yapıldı.

UNHCR Suriye hesabından yapılan paylaşımda da “Bu sabah can kayıplarına neden olan deprem için çok üzgünüz. Depremden etkilenen herkese en derin taziyelerini sunan UNHCR, Suriye’de ihtiyacı olanlara yardım ve destek sağlamak için BM kuruluşları ve diğer insani yardım aktörleriyle aktif olarak bir müdahale koordine ediyor.” ifadeleri yer aldı.

Avusturya

Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, Türkiye’nin güneydoğusu ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı deprem nedeniyle üzüntüsünü belirterek, depremde yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Avusturya Dışişleri Bakanlığı, Twitter’dan, Türkiye’nin güneydoğu bölgesinde ve Suriye’nin buraya yakın bölgelerinde meydana gelen yıkıcı depreme ilişkin yürek burkan haberler geldiğini ifade ederek, “Dayanışmamız ve düşüncelerimiz, bu feci trajediden etkilenenlere ve arama kurtarma çalışmalarına katılan herkesle birliktedir.” paylaşımında bulundu.

Finlandiya

Finlandiya Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabında ise Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto’nun açıklamalarına yer verildi. Açıklamada, “Türkiye’de ve Suriye’de yaşanan depremle şok oldum. Düşüncelerimiz depremin kurbanları ve aileleriyle. Finlandiya yardıma hazırdır.” ifadesi yer aldı.

Japonya

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybedenler için taziye mesajı gönderdi.

Japonya Dışişleri Bakanlığının açıklamasına göre Başbakan Kişida mesajında, söz konusu depremlerde çok sayıda kişinin can vermesinden derin üzüntü duyduğunu belirterek, “Japon hükümeti ve halkı adına hayatını kaybedenlere en içten taziyelerimi diliyorum. Ayrıca etkilenenlerin bir an önce iyileşmesi için dua ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Türkiye gibi Japonya’nın da depremlerden çok fazla yıkıcı hasar aldığına işaret eden Kişida, “Japonya ve Türkiye geçmiş depremlerde birbirlerine destek oldu. Japonya her zaman Türk halkının yanında” mesajını paylaştı.

Papa Franciscus’tan mesaj

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, mesajında, Türkiye’nin güneydoğusunda meydana gelen ve büyük can kaybına yol açan depremleri derin üzüntüyle öğrendiği ve manevi yakınlığını belirttiği kaydedildi.

Papa Franciscus, depremde yaşamını yitirenlerin yakınlarına içten taziyelerini sunarken devam eden kurtarma çalışmalarında görev alan acil durum personeline kolaylıklar diledi.

Bartholomeos’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziye ve dayanışma mesajı

Fener Rum Patriği Bartholomeos da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği mesajda şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanımız, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ilimizi etkileyen korkunç deprem felaketi münasebetiyle derin üzüntülerimizi ifade etmekteyiz. Bu büyük felakette hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar ve etkilenen vatandaşlarımıza sabır diliyoruz. Devletimizin tüm gücüyle bu felaketten etkilenenlerin hemen yardımına koşması ve halkımızın dayanışma gücü ile teselli bulmaktayız. Kayıpların artmaması ve yaralıların acil şifa bulması için Yüce Yaratıcımıza dua etmekte ve zatıaliniz vasıtasıyla ülkemize ve halkımıza tüm kalbimizle geçmiş olsun dileklerimizi sunmaktayız.”

Balkanlar

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye’deki depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara şifa dilediğini belirtti. Vucic, “Sırbistan bu zor zamanlarda yanınızdadır ve gerekli tüm yardımı sağlamaya hazırdır.” ifadesini kullandı.

Slovenya Dışişleri Bakanı Tanja Fajon, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Türkiye ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı deprem felaketi haberi beni derinden üzdü. Slovenya adına derin üzüntümüzü ifade etmek isterim. Düşüncelerimiz kurbanlar ve aileleriyle. Tüm yaralılara acil şifalar diliyoruz.” değerlendirmesine yer verdi.

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakovic de Twitter’dan, “Depremin yol açtığı can kaybı ve yıkımdan dolayı Türkiye’ye en derin başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Düşüncelerim depremde yaralananlar ve hayatını kaybedenlerin aileleriyle. Türk halkının yanındayız, elimizden gelen yardımı yapmaya hazırız.” paylaşımında bulundu.

Bosna Hersek’in iki entitesinden Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) Başkanı Milorad Dodik de Twitter paylaşımında, Türkiye’de meydana gelen depremde hayatını kaybedenlere başsağlığı diledi. Dodik, yaralılara acil şifa temennisinde bulunarak, RS’nin her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı etiketlediği Twitter paylaşımında, “Türkiye’de bu sabah meydana gelen yıkıcı depremde çok sayıda can kaybı yaşanmış olmasının derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kurbanların ailelerine başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyorum. Türkiye ile dayanışma içindeyiz.” açıklamasında bulundu.​​​​​​​

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu sabah Türkiye ve Suriye’den gelen acı haber ve görüntüler karşısında dehşete düştük. Karadağ, kurbanların aileleri ve yaralılarla birlikte. Acil şifalar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski de paylaşımında, “Türkiye’de yaşanan korkunç depremin ardından, bu zor anlarda, hayatını kaybedenlerin ailelerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Türk halkına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilerim.” ifadelerini kullandı.

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani de Twitter’dan, “Türk halkına en derin ve içten taziyelerimizi sunar, yaralılara acil şifalar dileriz. Yardım sağlamaya hazırız.” açıklamasında bulundu.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begaj, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye ve Suriye’de yaşanan depremle ilgili üzüntüsünü dile getirdi. Begaj, “Ben ve Arnavutlar, bu korkunç trajedide sevdiklerini kaybeden insanların ve ailelerinin yanındayız, en içten taziyelerimizi ve dualarımızı sunuyoruz.” ifadesine yer verdi.

Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanı Olta Xhaçka da yaptığı açıklamada, “Bu zor saatlerde Türkiye’ye elimizden gelen her şekilde yardımcı olmaya hazırız.” dedi.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Twitter’dan, “Kaybedilen tüm canlar için en derin başsağlığı ve etkilenen herkes için hızlı bir iyileşme dileklerimi iletiyorum. Türkiye halkıyla tam dayanışma içerisindeyiz. Kosova, Kosova Güvenlik Gücü aracılığıyla gerekli desteği sunmaya hazır.” açıklamasında bulundu.

Kosova hükümetinden yapılan açıklamada, Türkiye’ye desteğe hazır oldukları vurgulanarak, “Kosova hükümeti, depremzedelerin ailelerine taziyelerini sunar. Gelecek saatlerde hayatını kaybedenlerin sayısının artmamasını temenni ediyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Kosova Cumhuriyeti ve halkı bu zor anlarda destek ve dayanışmaya hazırdır.” ifadesine yer verildi.

Kosova Savunma Bakanı Armend Mehaj, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kosova Güvenlik Gücünün tüm profesyonel kapasitesiyle depremden etkilenen bölgelerde arama kurtarma çalışmalarına yardım sağlamaya hazır olduğunu dile getirdi.

Slovakya

Slovakya Başbakanı Eduard Heger, sosyal medya hesabından taziye mesajı paylaştı.

Heger, Türkiye ve Suriye’de meydana gelen şiddetli deprem nedeniyle hayatını kaybeden ve yaşanan yıkımın kendisini derinden üzdüğünü belirterek, “Yakınlarını kaybedenlere derin başsağlığı dileklerimi iletiyorum, yaralıların hızlı şekilde iyileşmelerini temenni ediyorum.” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Rastislav Kacer de depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa dileklerinde bulundu.

Polonya

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi.

Duda, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye’ye desteğe hazır olduklarını ifade etti.

Depremler nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziye mesajı gönderdiğini belirten Duda, “Yardımlar ve diğer gerekli destekler konusunda müttefiğimiz Türkiye’nin yanındayız.” ifadesini kullandı.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu sabah Türkiye’nin güneyindeki trajik depremin haberini aldım. Düşüncelerim ve dualarım kurbanların aileleriyle. Türkiye bu zor zamanlarda Polonya’ya güvenebilir. Her an yardıma hazırız.” değerlendirmesini yaptı.

Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, Twitter hesabından, “Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin güneydoğusunda meydana gelen depremle ilgili en derin başsağlığı dileklerimi lütfen kabul edin. Kurbanların ailelerinin ve tüm milletinizin acılarını paylaşıyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Polonya şimdiden yardım ve destek gönderiyor.” açıklamasında bulundu.

Estonya, Letonya ve Litvanya

Estonya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, yıkıcı haberler nedeniyle duyulan üzüntü belirtilerek, “Sevdiklerini kaybeden ailelere başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Estonya Başbakanı Kaja Kallas da “Arama kurtarma ve sağlık ekiplerimiz Türkiye’ye yardım için hazır. Kurbanların ailelerine ve etkilenen herkese içten başsağlığı diliyoruz.” mesajını paylaştı.

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, Twitter hesabından “Sevdiklerini kaybeden ailelere başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum.” mesajını paylaştı.

Litvanya Dışişleri Bakanlığı, “Bu trajediden muzdarip olan herkese başsağlığı diliyoruz. Etkilenen topluluklara ve kurtarma çabalarına katılan herkese güç diliyoruz.” paylaşımında bulundu.

Fransa

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Depremin ardından Türkiye ve Suriye’den korkunç görüntüler geliyor. Fransa mahalli halka acil yardım sağlamaya hazırdır. Yaslı ailelere başsağlığı diliyoruz.” ifadesini kullandı.

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna da Twitter’dan “Türkiye’yi sarsan ve çok sayıda can kaybına yol açan korkunç depremin ardından mevkidaşım Mevlüt Çavuşoğlu’na, ülkesine ve Türk halkına en içten taziyelerimizi ilettim. Fransa, Türk halkının yanındadır.” açıklamasını yaptı.

Colonna, ülkesinin Türkiye’ye yardıma hazır olduğunu belirtti.

Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, “Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde şiddetli bir depremin meydana geldiğini büyük bir üzüntü ile öğrendik. Depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerimizi sunar, yaralılara acil şifalar dileriz. Geçmiş olsun Kahramanmaraş, geçmiş olsun Türkiye.” ifadelerine yer verildi.

İspanya

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de resmi Twitter hesabından şu açıklamada bulundu: “Tarihlerinin en büyük depremlerinden biri karşısında Türkiye ve Suriye ile dayanışma içerisindeyim. Avrupa Sivil Koruma Mekanizmasının talebi üzerine, Sivil Koruma ve Askeri Acil Müdahale ekipleri aracılığıyla İçişleri ve Savunma bakanlıkları aktif duruma geçirilerek kurtarma çalışmalarına destek için acil uçak gönderiliyor.”

DSÖ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, bu sabah Türkiye ve Suriye’de gerçekleşen depremlerde yaralananlara ve en savunmasız halde olan kişilere temel sağlık hizmeti desteği sağlamak için DSÖ’nün acil sağlık ekiplerinin harekete geçirildiğini belirtti.

AGİT

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreteri Helga Maria Schmid, Türkiye ve Suriye’de çok sayıda can kaybına yol açan yıkıcı deprem nedeniyle derin üzüntü içinde olduğunu kaydederek, “Düşüncelerim hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla, yaralıların en hızlı şekilde iyileşmeleri temennisinde bulunuyorum.” ifadesini kullandı.

İtalya

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella da Kahramanmaraş merkezli deprem için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mesaj gönderdi.

Cumhurbaşkanı, “Türkiye’nin güneydoğusunu çok ciddi şekilde vuran ve çok sayıda can kaybına yol açan deprem haberini derin bir üzüntüyle öğrendim ve dikkatle takip ediyorum. Bu yas anında İtalya, dost Türk halkının acısına dayanışma duygularıyla yakındır. Bizim düşüncelerimiz hayatını kaybedenlerin aileleriyle, yaralılarla ve aynı zamanda kurtarma ekiplerine kolaylıklar diliyoruz. Yakınlık ruhuyla Sayın Cumhurbaşkanı, İtalya Cumhuriyeti’nin ve şahsen benim en içten başsağlığı dileklerimi kabul edin.” mesajını paylaştı.

İtalya Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Başbakan Giorgia Meloni, Suriye sınırında Türkiye’yi vuran yıkıcı depremle ilgili gelişmeleri, Sivil Savunma tarafından güncellenen bilgileri yakından takip ediyor. Meloni, depremden etkilenen halka yakınlığını ve dayanışmasını belirtiyor. İtalyan Sivil Savunması ilk yardıma katkıda bulunmak için uygun olduğunu bildirmiştir.” ifadesi kullanıldı.

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Çok sayıda can kaybına yol açan şiddetli bir depremin vurduğu Türk halkının yanındayım. İtalya’nın yardımı eksik olmayacak. Dışişleri Bakanlığı, depremden etkilenen bölgedeki tüm İtalyanlarla temas kuruyor.” ifadelerini kullandı.

Tajani, bir başka Twitter mesajında da İtalya’nın yakınlığını belirtmek ve İtalyan Sivil Savunmasının yardım için hazır olduğunu aktarmak üzere Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda konuştuklarını da kaydetti.

İtalyan bakan, bir diğer Twitter mesajında “Yıllar süren savaşın ardından bir darbe de bugünkü depremle alan Suriye halkının da yanındayım.” ifadesini kullandı.

Bu arada, İtalya Sivil Savunma Genel Müdürlüğü, Türkiye’deki büyük depremin hemen ardından İtalyan kıyıları için “tsunami” uyarısı verirken, bu uyarı daha sonra kaldırıldı.

İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto da deprem nedeniyle Türkiye’ye yakınlığını belirtirken, “Hayatını kaybedenler ve aileleri için dua ediyoruz. Savunma Bakanlığı ve Silahlı Kuvvetler zor durumdakilere yardım ve destek için ne gerekiyorsa yapmaya hazırdır.” ifadesini kullandı.

Almanya

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Steinmeier paylaşımında, “Yaşanan ölüm ve yıkımın boyutları karşısında derin bir şok yaşıyorum. Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum. Yaralılara acil şifalar temenni ediyorum ve umuyorum ki çok daha fazla kişi enkaz altından kurtarılabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

 Almanya Başbakanı Olaf Scholz da depremlerde hayatını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi.

Scholz mesajında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben, Kahramanmaraş merkezli toplamda 10 ili etkileyen depremlerde çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesini ve yaralanmasını büyük bir üzüntüyle öğrendiğini belirterek, “Alman hükümeti ve halkı adına en derin taziyelerimi iletmek istiyorum. Düşüncelerimiz hızla ve tam olarak iyileşmelerini dilediğimiz yaralılarda ve beklenmedik şekilde aile üyelerini kaybeden yakınlarında.” ifadesini kullandı.

Scholz, Almanya’nın bu felaketin üstesinden gelinmesi için yardım ve desteğe hazır olduğunu kaydetti.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius de Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Alman ordusunun bu insani felaketten etkilenenlere hızlı desteğe hazır olduğunu belirtti.

Yunanistan

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu da deprem nedeniyle oluşan yıkım görüntülerinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Yunan halkı ve kendi adına depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Sakelaropulu, “Dayanışma içindeyiz, kurtarma ekiplerinin çalışmalarını destekliyoruz ve yaralılara acil şifa diliyoruz.” mesajını paylaştı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis de deprem nedeniyle Yunanistan’ın tüm gücüyle Türkiye’nin yanında olduğunu vurguladı.

Miçotakis, telekonferansla çeşitli bakanlıklarla düzenlediği toplantıdan önce yaptığı açıklamada, deprem nedeniyle duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve ülke olarak tüm imkanların Türkiye’ye sunulması gerektiğini kaydetti.

Yunanistan’ın deprem konusunda tecrübeli olduğunu ifade eden Miçotakis, deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Yunanistan’dan Özel Afet Müdahale Birimine (EMAK) bağlı ekiplerin gönderileceğini anımsattı. Miçotakis, Yunanistan’ın, Türkiye’ye destek teklifinde bulunan ilk ülke olduğunu da iddia etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, depremler nedeniyle Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na taziye dileklerini iletti.

Dendias, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Çavuşoğlu ile temasa geçtiğini belirterek “Yunanistan’ın, hasar müdahalesi ve arama kurtarma çalışmalarına destek konusunda hazır olduğunu söyledim.” ifadesini kullandı.

Öte yandan Yunanistan’ın ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifak SYRIZA’nın lideri Aleksis Çipras da Twitter’daki paylaşımında, Türkiye ile Suriye halklarına ve deprem nedeniyle hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek, “Uluslararası yardım her zamankinden daha çok gerekli. Yunanistan derhal yardım için hazır olduğunu duyurdu.” ifadelerine yer verdi.

Macaristan

Macaristan Başbakanı Viktor Orban da “(Cumhurbaşkanı) Recep Tayyip Erdoğan’a bugünkü trajik depremin ardından Türk halkı için taziyelerimi sunmak isterim. Kurbanların aileleri için dua ediyoruz. Macar makamlarına Türkiye’ye acil yardım sağlamaları talimatını verdim.” değerlendirmesini yaptı.

İsviçre

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Alain Berset de “Düşüncelerimiz, trajik depremin etkilediği Türkiye ve Suriye halkıyla. Mağdurların ailelerine başlığı, tüm yaralılara şifalar diliyoruz. İsviçre acil yardım sağlamaya hazır.” açıklamasını yaptı.

İsviçre Dışişleri Bakanı Bakanı Ignazio Cassis Twitter’daki paylaşımında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na baş sağlığı dileklerini ilettiğini belirterek, “İsviçre Türkiye’nin yanındadır ve insani yardım teklif etmektedir.” dedi.

Çekya

Çekya Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky, Türkiye ve Suriye’de çok sayıda can kaybına yol açan yıkıcı depremin kendisini derinden sarstığını kaydederek, “Yakınlarını kaybedenlere başsağlığı dileklerinde bulunuyorum. Çekya, bugün arama kurtarma ekiplerini Türkiye’ye gönderiyor.” ifadesini kullandı.

KKTC

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da Kıbrıs Türk halkı adına Türkiye’nin acısını yürekten paylaştıklarını belirterek, can kaybının az olmasını dilediklerini bildirdi.

Türkiye ile her zaman dayanışma içinde olduklarını kaydeden Tatar, “Kayıplarımıza Tanrı’dan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar ve ana vatan Türkiye’mize büyük geçmiş olsun dileklerimi, şahsım ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarım adına büyük bir üzüntü, acı ve kederle iletirim.” ifadesini kullandı.

Ukrayna

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’ye geçmiş olsun dileklerini iletti.

Türkçe yaptığı paylaşımında Zelenskiy, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Türk halkına ve Türkiye’deki depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileklerimi iletiyor, tüm yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu zor zamanda Türk halkının yanındayız. Afetin sonuçlarının üstesinden gelmek için gerekli yardımı sağlamaya hazırız.” ifadelerini kulandı.

Kazakistan

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği taziye mesajında Türkiye’nin güneydoğusunda meydana gelen şiddetli depremde yaşamını yitirenler için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a başsağlığı diledi.

Tokayev, mesajında, “Türkiye Cumhuriyeti’nde meydana gelen şiddetli deprem sonucunda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği haberini derin bir üzüntüyle aldım. Bu zor anda Kazakistan halkı ve kendi adıma hayatını kaybedenlerin ailelerine ve tüm kardeş Türk halkına başsağlığı diliyorum.” ifadesini kullandı.

Tokayev ayrıca Kazakistan’ın Türkiye’ye yardım sağlamaya hazır olduğunu belirtti.

Kırgızistan

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki depremde yaşamını yitirenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Caparov, Türkiye’de çok sayıda can kaybına ve büyük yıkıma neden olan depremle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a başsağlığı diledi.

Türkiye’de meydana gelen deprem sonucu insanların hayatını kaybettiğine dair haberi derin üzüntüyle öğrendiğini belirten Caparov, tüm Kırgız halkı ve şahsı adına depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifa dileğinde bulundu.

Kırgızistan Meclis Başkanı Nurlanbek Şakiyev de TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a gönderdiği taziye mesajında, “Kırgız halkı böylesine zor bir günde Türk halkının yanındadır.” ifadesini kullandı.

Şakiyev, mesajında, “Türkiye’nin güneydoğusunda meydana gelen şiddetli deprem haberini derin üzüntüyle öğrendim. Kırgızistan meclisi adına Türk halkına başsağlığı ve yaralılara acil şifa diliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev, depremde hayatını kaybedenler dolayısıyla mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’na taziye mesajı gönderdi.

Kulubayev, “Türkiye’nin birçok ilinde depremin yaşandığına ilişkin haberi derin üzüntüyle öğrendim. Hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Belarus

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği taziye mesajında Belarus’un Türkiye’nin güneydoğusunda meydana gelen en yıkıcı depremlerden birinin sonuçlarına ilişkin haberi büyük bir acı ile öğrendiğini belirtti.

Depremin çok sayıda can kaybına yol açtığını, tarihi ve kültürel anıtlar ile altyapı ve yaşam destek tesislerini tahrip ettiğini vurgulayan Lukaşenko, Erdoğan’a mesajında, “Belarus halkı ve kendi adıma size, ölenlerin yakınlarına ve akrabalarına içten taziyelerimi ve desteklerimi bildiriyorum. Yaralananlara acil şifalar, tahrip olan altyapının hızla onarılmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

İsrail

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ise sosyal medya hesabından İbranice, Türkçe ve İngilizce yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“İsrail halkı adına, dün gece Türkiye’de yaşanan deprem felaketi nedeniyle derin üzüntülerimi bildiririm. Yaşanan can kayıpları nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türk halkına başsağlığı diliyorum.”

İsrail devletinin “mümkün olan her yolla yardım göndermeye her zaman hazır olduğunu” belirten Cumhurbaşkanı Herzog, kalplerinin bu acı zamanda Türk halkının ve yas içindeki ailelerin yanında olduğunu vurguladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İsrail’in tüm vatandaşları adına, bölgemizde yaşanan deprem felaketi nedeniyle Türk halkına bu zor zamanda taziyelerimi bildiririm.” ifadelerine yer verdi.

İsrail’deki ilgili tüm otoritelere tıbbi yardım, arama kurtarma çalışmalarına destek vermek üzere hazırlanmaları için talimat verdiğini aktaran Netanyahu, İsrail Dışişleri ve Savunma bakanlarının Türk mevkidaşlarıyla iletişim halinde olduğu ve ilgili heyetin “en kısa süre içinde yola çıkması için çalışmalarını tamamlayacaklarını” kaydetti.

İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da Türkiye’deki depremin değerlendirilmesi için bir acil durum toplantısı düzenlendiği paylaşıldı.

Öte yandan, İsrail Savunma Bakanı Yoaz Gallant’ın da İsrail ordusu ve Bakanlık kurumlarına insani yardım sağlanması için talimat verdiği paylaşıldı.

Macaristan

Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Bu sabah Türkiye’den gelen trajik haberleri duyduğumda şok oldum.” diyerek, depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

İsveç

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström da Twitter’daki paylaşımında, “Türkiye ve Suriye’de çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine neden olan depremden derin üzüntü duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Billström, İsveç’in, Avrupa Birliği (AB) çerçevesinde afet yaşayan ülkelere yardım için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Suriye rejimi ile iletişime geçeceğini belirtti.

Letonya

Depreme ilişkin sosyal medyada paylaşımda bulunan Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, “Türkiye’nin güneydoğusunda ve Suriye’de meydana gelen şiddetli deprem ve ardından gelen artçı sarsıntılarla ilgili yıkıcı haberler var.” İfadelerini kullandı.

Rinkevics, depremde hayatını kaybedenlerin aileleri ve sevenlerine başsağlığı dileyerek, yaralılar için de acil şifa dileğinde bulundu.

Hollanda

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, sosyal medya hesabından, Hollanda Arama ve Kurtarma Ekibi’nin bugün depremin olduğu bölgeye gideceğini belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye ve Suriye’deki depremle ilgili korkunç haberler var. Düşüncelerimiz bu ağır doğal afetin tüm kurbanları ve mağdurları ile birlikte. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziyelerimi ilettim.”

Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra da “Türkiye’de ve Suriye’deki yıkıcı deprem haberiyle şok olduk. Düşüncelerimiz Türk ve Suriyeli kurbanlar, mağdurlar ve aileleri ile birlikte. Hollanda Türkiye’ye Kentsel Arama ve Kurtarma ekibi gönderecek. Bu ekip, polis, askeri personel, ilk yardım ekipleri ve itfaiyecilerden oluşuyor.” paylaşımında bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Türkiye ve Suriye’den korkunç haberlerle uyandık. Düşüncelerim bu korkunç depremlerde hayatını kaybedenlerin aileleri, arkadaşları ve komşuları için endişelenen herkesle birlikte. Partnerlerimizle birlikte hızlı bir şekilde yardım ulaştıracağız.” ifadelerini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, DSÖ Avrupa üyesi olan Türkiye ile Suriye’de meydana gelen depremde hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

Kluge, “DSÖ Avrupa, bu trajediye müdahalede Sağlık Bakanlığı ve Bakan Fahrettin Koca’ya desteğini de taahhüt ediyor.” ifadelerini kullandı.

Özbekistan

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Türkiye’nin güneydoğusunda meydana gelen şiddetli depremdeki can kayıpları nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mesaj yollayarak taziyelerini iletti.

Mirziyoyev, depremde hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diledi.

Özbekistan Dışişleri Bakanlığından yayımlanan açıklamada da Türkiye’de meydana gelen şiddetli deprem haberini derin üzüntüyle öğrendikleri kaydedildi.

Bakanlık açıklamasında, “Depremde hayatını kaybedenlerin ailesi ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.” ifadesine yer verildi.

Türkmenistan

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği mesajda, Kahramanmaraş merkezli depremlerde çok sayıda insanın hayatını kaybetmesi ve yaralanması nedeniyle üzüntü duyduğunu belirtti.

Berdimuhamedov, depremlerde hayatını kaybedenler için Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar diledi.

Irak

Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ise taziye mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye ve Suriye’de meydana gelen deprem sonucu hayatını kaybeden vatandaşların olmasından dolayı üzüntü duyuyoruz. Dost iki halka başsağlığı diliyoruz. Hayatını kaybedenlere rahmet ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım Araci ve Meclis Birinci Başkan Yardımcısı Muhsin Mendelavi de deprem dolayısıyla taziye mesajları yayımladı.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, yayımladığı yazılı açıklamada, iki komşu ülkede meydana gelen depremlerden dolayı büyük üzüntü duyduğunu belirtti.

Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa dileyen Sudani, ülkesinin her türlü yardıma hazır olduğunu aktardı.

Sudani, bu kapsamda, acil yardım ve sağlık ekibiyle kurtarma çalışmaları için ekipman gönderme talimatı verdiğini dile getirdi.

Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi de Twitter hesabından paylaştığı mesajında, Türkiye ve Suriye’de hayatını kaybedenler için başsağlığında bulundu.

Bu zor günlerde her iki komşu ülke ve halkının yanında olduklarını belirten Halbusi, ölenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa ve yakınlarına sabır diledi.

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Suriye ve Türkiye’ye taziyelerini iletti.

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Hasan Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Kardeş iki komşu ülke Türkiye ve Suriye’nin kentlerinde meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum.” dedi.

“Her iki ülkenin acısı bizim de acımızdır.” ifadelerini kullanan Turan, Irak Türkmen Cephesi olarak her zaman kardeş ülke ve halklarının yanında olduklarını kaydetti.

Irak Meclisi Türkmen Grubu Başkanı ve ITC Kerkük Milletvekili Erşat Salihi de yayımladığı yazılı açıklamada, yaşanan bu acı olaydan dolayı büyük üzüntü duyduklarını ifade etti.

Türkmenler olarak her zaman Türkiye Cumhuriyeti ve halkının yanında olduklarını belirten Salihi, Irak hükümetine, bu zor günlerde imkanlarını seferber ederek depremzedelerin yanında olma çağrısı yaptı.

Merkezi Kerkük’te bulunan Türkmeneli Partisi Başkanı Rıyaz Sarıkahya da depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Sarıkahya yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti ve halkının uzun yıllardır Iraklılar ve Türkmenlerin yanında olduğunu hatırlatarak herkesi komşu ülke Türkiye’ye destek vermeye ve yardım etmeye çağırdı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Düşüncelerim ve dualarım, sabahın erken saatlerinde bölgemizi vuran depremden etkilenenlerle birlikte.” ifadelerini kullandı.

IKBY Başkanı, depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine ve sevenlerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileğinde bulundu.

Pakistan

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif de depremde yaşanan can kayıpları sebebiyle taziye mesajı paylaştı.

Şerif, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin güneydoğusunu vuran bu büyük deprem haberi derinden üzdü. Yaşanan can ve mal kayıpları nedeniyle kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve kardeş Türkiye halkına en derin başsağlığı dileklerimi iletiyorum.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin Pakistan’a her zor anında yardım elini uzattığını anımsatan Şerif, İslamabad’ın mümkün olan her türlü yardımı yapacağını vurguladı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise Pakistan’ın Türkiye ile tam dayanışma içerisinde olduğuna işaret edilerek, İslamabad’ın yardım çalışmalarında mümkün olan tüm desteği sağlamaya hazır olduğu kaydedildi.

Hindistan

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, sosyal medya hesabından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyla ilgili paylaşımını alıntılayarak, Türkiye’de meydana gelen depremin neden olduğu can ve mal kayıplarından dolayı duyulan acıyı paylaştıklarını belirtti.

Başbakan Modi, “Kederli ailelere taziyelerimizi iletiyoruz. Yaralıların tez zamanda sağlığına kavuşmasını diliyoruz. Hindistan, Türkiye halkıyla dayanışma içindedir ve bu trajediyle başa çıkmak için mümkün olan her türlü yardımı sunmaya hazırdır.” ifadelerini kullandı.

Libya

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, deprem nedeniyle Türkiye, Suriye ve Lübnan ile tam dayanışma içinde olduklarını belirtti.

Depremden etkilenenlerin sağlık ve güvenliği için duacı olduklarını kaydeden Dibeybe, “Türkiye, Suriye ve Lübnan’daki kardeşlerimize taziyelerimi sunuyorum; ölenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diliyorum. Halen enkaz altındakilerin de sağlıkla kurtulmalarını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Libya Dışişleri Bakanı Necla Menguş da, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda görüşerek taziyelerini sunduğunu aktardı.

Menguş, Twitter hesabından paylaştığı taziye mesajında, “Haberi alır almaz, yıkıcı deprem felaketiyle karşı karşıya kalan Türk halkıyla tam dayanışma içinde olduğumuzu ifade etmek için kardeşim Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu aradım. En derin taziyelerimizi sunar, yaralılara acil şifalar dileriz.” ifadelerine yer verdi.

Çin

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği taziye mesajında Çin hükümeti ve halkı adına yaşamını yitirenler için üzüntülerini ifade ederek, yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara acil şifa diledi.

Ağır can kayıplarına ve maddi hasara yol açan depremleri öğrendiğinde şok yaşadığını belirten Şi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde hükümetinizin ve halkınızın afetin etkisini en kısa sürede gidereceğine ve yurdunuzu yeniden inşa edeceğinize inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Pekin’deki olağan basın toplantısında, depremle ilgili gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek, “Hayatını kaybedenler için başsağlığı, yaslı ailelerine sabır diliyoruz. Umarız evlerini en kısa sürede yeniden inşa ederler.” dedi.

Çin’in Türkiye’deki diplomatik temsilciliği ve konsolosluklarının en kısa zamanda acil durum mekanizmasını devreye sokacağını ve depremden etkilenen Çin vatandaşları ile ilgili bilgi toplayacaklarını dile getiren Sözcü Mao, şunları kaydetti:

“Şu ana dek (Çin vatandaşlarından) can kaybı bildirilmedi. Sahadaki durumu yakından izliyoruz ve ihtiyaç duyan vatandaşlara konsolosluk koruması sağlayacağız. Vatandaşlarımıza depremin artçı etkilerine karşı dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz.”

Doğu Afrika birliklerinden Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesinin (IGAD) Yönetici Sekreteri Workneh Gebeyehu, Türkiye’de yıkıma ve can kayıplarına yol açan trajik depremden ötürü derin üzüntü duyduğunu belirtti.

Gebeyehu, Türkiye hükümeti ve halkına en derin başsağlığı dileklerini ilettiğini ifade etti.

Etiyopya

Etiyopya Dışişleri Bakanlığı, depremden büyük üzüntü duyduklarını belirterek “Türkiye hükümeti ve halkıyla dayanışma içindeyiz.” ifadesini kullandı.

Bakanlık, depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerini ileterek yaralananlara acil şifalar diledi.

Gambiya

Gambiya Devlet Başkanı Adama Barrow, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Az önce Türkiye Cumhuriyeti, Suriye ve Orta Doğu’nun diğer bölgelerini vuran ve yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği büyük bir depremin yıkıcı haberini öğrendik.” ifadesini kullandı.

Barrow, Gambiyalılar adına depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileğinde bulundu.

Somali

Somali Savunma Bakanı Abdulkadir Muhammed Nur, Twitter’dan, “Kahramanmaraş ve Gaziantep merkezli depremlerde hayatını kaybeden dost ve kardeş ülke Türkiye vatandaşlarına Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum.” mesajını paylaştı.

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Twitter’dan Türkçe paylaştığı mesajında, “Somali halkı ve hükümeti adına, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve birçok ilde hissedilen deprem nedeniyle Türk halkına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a en derin taziyelerimi sunuyor, yaralananlara acil şifalar diliyorum. Kardeş Türkiye’ye geçmiş olsun. Dualarımız sizinle.” ifadelerini kullandı.

Senegal

Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, deprem dolayısıyla Türkiye ve Suriye’ye başsağlığı, yararlılara acil şifalar diledi.

Senegal Dışişleri Bakanı Aissata Tall Sall, Twitter’dan yayımladığı mesajda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu etiketleyerek “Meslektaşım ve kardeşim Mevlüt Çavuşoğlu’na en içten taziyelerimi sunuyorum.” ifadesini kullandı.

Burundi Cumhurbaşkanı Evariste Ndayishimiye deprem haberini büyük bir üzüntüyle öğrendiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a başsağlığı dileğinde bulundu.

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Moussa Faki Mahama da Afrika’nın Türkiye ve Suriye ile dayanışma içinde olduğunu kaydetti.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, depremde hayatını kaybedenler için başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

Türk halkına taziyelerini sunan ve yaralılara acil şifalar dileyen Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Dagalu da Türk halkı ile dayanışma içerisinde olduklarını belirtti.

Filistin

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Onlarca binanın yıkıldığı depremde hayatını kaybeden yüzlerce şehit için Türkiye ve Suriye’ye en içten taziyelerimizi sunuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılar için acil şifa dileklerinde bulunulan açıklamada, Filistin’in Türkiye ve Suriye ile dayanışma içinde olduğu kaydedildi.

Mısır

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise Mısır’ın Türkiye ve Suriye’de depremde hayatını kaybedenler için taziyelerini sunduğu belirtildi.

Türk ve Suriye halklarına en içten taziyelerin iletildiği ve yaralılara acil şifa dileklerinde bulunulduğu kaydedilen açıklamada, Mısır’ın “bu felaketle yüzleşmek için yardıma hazır” olduğu ifade edildi.

Umman

Umman Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Umman’ın depremden etkilenen Türkiye ve Suriye ile dayanışma içinde olduğu belirtildi.

Depremde hayatını kaybedenler için Türk ve Suriye halklarına en içten taziyelerin sunulduğu kaydedilen açıklamada, yaralılar için acil şifa dileğinde bulunuldu.

Ermenistan

Ermenistan Cumhurbaşkanı Vaagn Haçaturyan, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Yıkıcı depremin trajik sonuçları ve can kayıpları nedeniyle Türkiye ve Suriye’ye en kalbi taziyelerimi sunuyorum.” ifadesini kullandı.

Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyelerini ileten Haçaturyan, tüm yaralılara acil şifalar diledi.

Ermenistan Ulusal Meclis Başkanı Alen Simonyan da Twitter’dan, “Türkiye’de meydana gelen yıkıcı depremin korkunç haberi bizi üzdü. Hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilerim.” açıklamasını yaptı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise Twitter üzerinden, deprem haberlerinden dolayı derin üzüntü duyduğunu belirterek, “Kurbanların ailelerine taziyeler, yaralılara acil şifalar dileriz. Ermenistan yardım sağlamaya hazırdır.” açıklamasında bulundu.

Gürcistan

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, Türkiye halkı, hükümeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Kahramanmaraş merkezli yıkıcı deprem sonucu insanların hayatını kaybetmesi nedeniyle başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

“Türk halkını destekliyoruz ve her türlü desteği vermeye hazırız.” diyen Garibaşvili, ayrıca Türkiye’ye teçhizat ve kurtarma ekibinin gönderilmesine ilişkin karar aldıklarını açıkladı.

Tacikistan

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ise mesajında, halkı ve şahsı adına Türkiye’ye başsağlığı diledi.

Rahman,”Bu doğal afetin trajik sonuçlarıyla bağlantılı olarak size ve dost Türkiye halkına en içten taziyelerimi iletiyorum.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Rahman, depremde hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına sabır, yaralılara acil şifalar diledi.

İran

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani ise başkent Tahran’da düzenlediği haftalık basın toplantısında yaptığı konuşmada, İran’ın, depremden etkilenen Türkiye ve Suriye ile dayanışma içinde olduğunu belirtti.

Türkiye ve Suriye halkına başsağlığı dileyen Kenani, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılar için de acil şifalar diledi.

İranlı yetkili, ihtiyaç duyulması halinde İran’ın komşuluk ve dostluk ilişkileri çerçevesinde iki ülkeye yardım etmeye hazır olduğunu da kaydetti.

Lübnan

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği mesajda, “Şahsım, meclis ve Lübnan halkı adına Türkiye’nin bazı bölgeleri ve kentlerinde meydana gelen deprem nedeniyle hayatını kaybedenler için size ve halkınıza başsağlığı diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yaralılara acil şifalar dileyen Berri, “dost Türk halkının böylesi bir felaketin üzerinden gelebilecek güçte” olduğunu kaydetti.

Lübnan Dışişleri Bakanlığı da depremler nedeniyle bir taziye mesajı paylaştı.

Milletvekilleri Faysal Kerami, Hasan Murad, Adnan Trablusi, Haydar Nasr, Taha Naci ve Muhammed Yahya, Türkiye’deki depremle ilgili ortak bir açıklama yayımladı.

Hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dileğinde bulunulan açıklamada, Arap Ligi ülkelerine, depremler nedeniyle Türkiye ve Suriye’ye yardım çağrısı yapıldı.

Eski Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, Türkiye ve Suriye’deki depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yarılara da acil şifa diledi.

Lübnan Tarım Bakanı Abbas Hacı Hasan da yaptığı paylaşımda, “Gece vakti Türkiye ve Suriye’yi vuran depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Hasan, yaşanan felaketten dolayı Suriye ve Türkiye hükümeti ile dayanışma içinde olduklarını belirtti.

Cezayir

Cezayir Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Cezayir, kardeş Türkiye Cumhuriyeti ve Suriye Arap Cumhuriyeti’ndeki kardeşleriyle bu dramın acısını paylaşıyor, bu iki kardeş ülkeyle tam dayanışma içinde olduğunu teyit ediyor ve bu çileyi büyük bir sabır, kararlılık ve sebatla aşmalarını temenni ediyor.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Cezayir’in iki ülke halkına ve devletine taziyelerini sunduğu kaydedildi. 

Ürdün

Ürdün Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, sabahın erken saatlerinde meydana gelen, çok sayıda can kaybı ve yaralanmaya neden olan deprem için Türkiye Cumhuriyeti’ne taziye dileklerini sunmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Ürdün’ün kardeş Türk halkıyla ile dayanışma içerisinde olduğu belirtilerek, depremde vefat edenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dilendi.

Yemen

Yemen Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Türkiye’nin güneyinde ve Suriye’de yıkıma yol açan şiddetli depremin etkilerinin üzüntüyle takip edilidği belirtildi.

Yemen hükümeti olarak kardeş ülkeler Türkiye ve Suriye’yle dayanışma içinde olunduğu ifade edilen açıklamada, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara ise acil şifa dileğinde bulunuldu.

Ülkedeki İran destekli Husilerin Yüksek Siyasi Konsey Başkanı Mehdi el-Meşat da depremden sonra Türkiye ve Suriye’ye başsağlığı dileğinde bulunduğu taziye mesajı yayımladı.

Afganistan

Taliban geçici hükümetinin Dışişleri Bakanlığının sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, İslam ülkelerinden ve yardım kuruluşlarından depremzedelerle bir an önce ilgilenmeleri istendi.

Afganistan’ın Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Eşref Gani de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Türkiye ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı depremin ardından sevdiklerini kaybedenlere derin taziyelerimi sunuyorum. Yaralı ve kurtarılmakta olanlara acil şifalar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Afganistan’ın Eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai de Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’deki depremin çok büyük insani ve mali kayıplara neden olduğunu büyük bir üzüntüyle öğrendim. Ayrıca, bu acı olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine, Türkiye devleti ve halkına başsağlığı ve diliyor, şehitlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum.”

Afganistan Yüksek Ulusal Uzlaşma Konseyi’nin eski başkanı Abdullah Abdullah da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye’de meydana gelen yıkıcı depremlerin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Türkiye hükümetine ve halkına başsağlığı diliyorum. Kalbimiz ve dualarımız sizinle.” sözlerini paylaştı.

Afganistan’ın en güçlü siyasi gruplarından Hizb-i İslami Partisi lideri Gülbettin Hikmetyar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ve Suriye halkına taziyelerini ileterek, “Bugün meydana gelen büyük deprem nedeniyle iki Müslüman ülke halkına başsağlığı diliyoruz. Birçok can ve mal kaybına neden oldu. Afganistan halkı da acılarını paylaşıyor. Kederli ailelere taziyelerimizi iletiyoruz. Yaralıların Cenabı Allah’tan tez zamanda sağlığına kavuşmasını diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Afganistan halkı da sosyal medya hesaplarından Suriye ve Türkiye halkına ayrı ayrı başsağlığı mesajları yazarak, yaralılara acil şifalar diledi.

Batı Trakya’dan destek mesajları

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu, Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, can ve mal kaybına neden olan deprem nedeniyle duyulan üzüntü vurgulanırken, “Ana vatanımız Türkiye’nin Kahramanmaraş ilinde meydana gelen ve çevre illeri de etkileyen depremin neden olduğu can ve mal kayıplarını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz.” ifadeleri kullanıldı.

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi tarafından yapılan paylaşımda, depremde yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa dileğinde bulunuldu.

İskeçe Türk Birliğince (İTB) yayımlanan açıklamada da Türk halkının yanında oldukları belirtildi.

İskeçe Seçilmiş Müftülüğü ise paylaştığı mesajında, “Batı Trakya – İskeçe Müslüman Türkleri olarak depremden etkilenenlere büyük geçmiş olsun dileklerimizi sunarken, Cenabıhak’tan hayatlarını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifalar niyaz ederiz.” değerlendirmesine yer verildi.

Merkezi Almanya’da bulunan Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) ise yayımladığı açıklamada, depremde can ve mal kaybı yaşandığı anımsatılarak, “Bu zor zamanda ana vatanımızın acısını yüreklerimizde hissediyor, taziyelerimizi sunuyoruz. Kalbimiz, dualarımız ana vatanımız Türkiye ile.” ifadesini kullandı.

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği (BTTÖB) de sosyal medya üzerinden “Ana vatan Türkiye’de meydana gelen depremde hayatını kaybeden tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Ana vatanımıza geçmiş olsun, yüreğimiz ve dualarımız sizinle.” paylaşımını yaptı.

Türk Devletleri Teşkilatından taziye mesajı

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev, yaptığı yazılı açıklamada, depremi ve depremde yaşanan can ve mal kayıplarını büyük bir üzüntüyle öğrendiğini belirtti.

TDT olarak, bu zor zamanlarda Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin ve kardeş Türk halkının yanında olduklarını kaydeden Ömüraliyev, “Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. Türk halkının gücünün ve direncinin bu felaketin en kısa zamanda atlatılmasına yardımcı olacağına inancımız tamdır.” ifadelerini kullandı.

Depremin ardından KKTC Meclis Başkanı Zorlu Töre, Azerbaycan Meclis Başkanı Sahibe Gafarova ile Kosova Meclis Başkan Yardımcısı Fikrim Damka, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u aradı.

Töre, Gafarova ve Damka, TBMM Başkanı Şentop’a taziye ve geçmiş olsun dileklerini iletti.

Arap Birliğinden taziye mesajı

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için Türkiye ve Suriye’ye başsağlığı diledi.

Arap Birliği Sözcüsü Cemal Ruşdi, yaptığı yazılı açıklamada, Genel Sekreter Ebu Gayt’ın, Türkiye ve Suriye’de deprem nedeniyle hayatını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara ise acil şifa temennisinde bulunduğunu kaydetti.

Açıklamada, Ebu Gayt’ın uluslararası topluma “Türkiye ve Suriye’yi sarsan deprem nedeniyle Suriye’nin kuzeyindeki afet bölgelerine acil yardım yapılması” çağrısında bulunduğu aktarıldı.

Açıklamada ayrıca Arap Birliğinin uluslararası insani yardım kuruluşlarını “bu felaket karşısında gerekli insani yardım için acilen harekete geçmeye” çağırdığı vurgulandı.

Son Yazılar