EkoAvrasya Başkanı Eren: ”Kazakistan, Türk yatırımcı dostlarını bekliyor”

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, Kazakistan ekonomisine ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Türkiye, Kazakistan’daki ikinci güçlü yatırımcı ülke rolüne sahip” dedi.
“TOKAYEV’İN KAZAKİSTAN’IN KALKINMASINA VE BÖLGESEL İŞ BİRLİĞİNE YÖNELİK HAMLELER YAPACAĞINA OLAN İNANCIMIZ SONSUZDUR”
Eren, siyasi reformları gerçekleştirerek ekonomik kalkınmayı sürdürülebilir hale getirmeyi hedefleyen Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev’in, kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in “2050 Uzun Vadeli ve Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi” programını büyük bir başarı ile uygulamayı sürdürdüğünü belirterek, “Cumhurbaşkanı Tokayev, ‘Duyan devlet/ Duyarlı devlet’ sloganıyla emin adımlarla yol almaya devam ediyor. Şimdiye kadar gerek iç politikada gerekse dış politikada birçok alanda önemli çalışmalara imza atan Tokayev’in önümüzdeki süreçte Kazakistan’ın kalkınmasına ve bölgesel iş birliğine yönelik hamleler yapacağına olan inancımız sonsuzdur” diye kaydetti.
“TÜRKİYE, KAZAKİSTAN’DAKİ İKİNCİ GÜÇLÜ YATIRIMCI ÜLKE ROLÜNE SAHİP”
Kazakistan’ın mevcut ekonomik potansiyelinin her geçen gün daha da güçlendiğini vurgulayan Hikmet Eren, “Kazakistan, dünyanın yatırım yapılabilecek en iyi 25. ülkesi olarak, yabancı yatırımcılara özel teşvik fırsatları sunmaya devam ediyor. 10 yıllık tüm vergilerden muafiyet, düşük faizli kredi imkânı, ihracat desteğinin yanı sıra altyapısı hazır arazi temini, güvenilir özel ve devlet ortaklığı gibi cazip olanakları ile yatırımcıları davet eden Kazakistan’da 2500’e ulaşan Türk şirket bulunmakta. Bu sayıyla Türkiye, Kazakistan’daki ikinci güçlü yatırımcı ülke rolüne sahip” dedi.
KORONAVİRÜS SALGINININ EKONOMİK ETKİLERİNE KARŞI KAPSAMLI PROJELER
Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınından büyük ölçüde etkilenen küresel ekonominin etkilerine karşı Kazakistan’ın oldukça hızlı politikalar geliştirdiğini ve süreci başarı ile yönettiğini belirten EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı , “Kazakistan’da yeni tip koronavirüs (COVID-19) pandemi sürecinde zarar gören kişilere ve iş dünyasına yaklaşık 14 milyar dolarlık destek paketi sağlandı. 4 milyon 250 bin kişinin mali destekten faydalandığı Kazakistan’da hükumet yeni dönemle birlikte en çok zarar gören alanlar başta olmak üzere genel destek planları ve ekonomik büyümenin iyileştirilmesi yolunda kapsamlı projeler gerçekleştirecek” ifadelerini kullandı.
Kazakistan’daki mevcut ekonomik büyüme hızının da olumlu yönde ilerlediğini vurgulayan Hikmet Eren, “2020 yılının ilk yarısında ülke ekonomisinin yüzde 2,7 büyüdüğü Kazakistan’da, ana sermayeye yatırım yüzde 5,1 artarken, döviz rezervlerinin 30 milyar dolara, Ulusal Fon sermayesinin de 57,5 milyar dolara ulaşmış olması, geleceğe olan güveni arttırmaktadır” dedi.

Son Yazılar