EkoAvrasya Vakfı’ndan Merhum Denktaş’a Büyük Vefa!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın ‘100’üncü Doğum Yılı’ münasebetiyle; Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) İletişim Fakültesi’nin ev sahipliğinde, KKTC Başbakan Yardımcılığı Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı, EkoAvrasya Vakfı ve Bayrak Radyo ve Televizyon Kurumu (BRT) işbirliğinde düzenlenen; ”TOROS 100 Yaşında Anma ve Anımsatma” programı, GAÜ Spectrum Uluslararası Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Merhum Lider Rauf Denktaş’ın hatırasını paylaşmak için geceye katılan tüm davetlilerin duygusal anlar yaşadığı programa; KKTC Başbakan Yardımcısı Fikri Ataoğlu, KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Atilla Karaca, Bayrak Radyo ve Televizyon Kurumu Müdürü Meryem Özkurt, Denktaş Vakfı Başkanı Serdar Denktaş, EkoAvrasya Vakfı Başkanı Hikmet Eren, EkoAvrasya Vakfı Danışma Kurulu Başkanı E. General Erhan Uzun, EkoAvrasya Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vkl. Kemal Kurnaz ve beraberlerindeki heyetler yanında; GAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Memduh Erdal, GAÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Haydar, Rektör Yrd. Prof. Dr. Tülin Bodamyalı, Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) Rektör Yrd. Prof. Dr. Tutku Akter Gökaşan, GAÜ Genel Sekreteri Aylin Ayhan, GAÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Türkay Akpınar ve diğer akademik-idari kadro da katılım sağladı.

“Bitmeyecek vatan ve hürriyet mücadelesi” Etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada; Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın ‘bitmeyecek’ vatan ve hürriyet mücadelesini hatırlatan GAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neriman Saygılı, kendisini hayattayken tanımak ve onun öğütlerinden yararlanmak anlamında duyduğu mutluluğu belirtti.

EkoAvrasya Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, toplumda lider olarak öne çıkan isimlerin sayısının az olduğunu belirterek, Denktaş’ın prensipleri ve mücadelesiyle tüm Türk Dünyası için bir lider olduğunu ifade etti.

GAÜ İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doçent Dr. Muharrem Özdemir, “Babam Denktaş” adlı kısa belgeselin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlenerek, Denktaş’ın Kıbrıs Türkü’nün hak ettiği yaşamı sürmesi için bağımsız bir devlet kurma mücadelesi verdiğini vurguladı.

Denktaş Vakfı Başkanı Serdar Denktaş, Rauf Raif Denktaş’ın halkının haklarını koruyan, varlığını mücadele ruhuyla sürdüren bir lider olduğunu belirterek, Kıbrıs’taki Türk varlığının Denktaş’ın kurtuluş mücadelesi sayesinde olduğunu ifade etti.

KKTC Başbakan Yardımcısı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da Kıbrıs Türkü’nün, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın liderliğinde çizilen yolda ilerlediğini söyledi. Ataoğlu, Denktaş’ın Türk kimliğiyle övünülmesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varlığıyla gurur duyulması gerektiğini vurguladı.

Etkinlik, GAÜ İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Muharrem Özdemir’in yapım ve yönetmenliğini yaptığı “Babam Denktaş” adlı belgesel gösterimi ve Kaval Sanatçısı Murat Toraman’ın eşliğinde Piyanist Tuluyhan Uğurlu’nun “Senfoni Türk” adlı piyano uyarlamaları dinletisiyle son buldu.

Son Yazılar