EkoAvrasya ve AYSİAD Heyeti KKTC’de

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) ve Avrasya Yönetici Sanayici ve İş Adamları Derneği (AYSİAD) heyetini kabul ederek görüştü.

Cumhurbaşkanı Tatar, ”Türkiye-KKTC Ekonomik İşbirliği İmkanları” toplantıları kapsamında iki ülke arasındaki sosyo-ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve KKTC’nin bağımsızlık mücadelesine destek amacıyla bir dizi temaslarda bulunmak üzere KKTC’de bulunan heyetle yaptığı görüşmede, Maliye Bakanı olarak görev yaptığı dönemden beridir istişarelerde bulunduğunu dile getirerek bu ilişkinin gelişmesi temennisini vurguladı.

Pandemi döneminde yaşanan sıkıntılara değinerek bugün KKTC’nin pandemi konusunda normalleşme sürecinin hızla devam ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, özellikle aşılanma oranının artması yönünde yürütülen çalışmaların öneminin altını çizdi.

BM Genel Sekreteri’nin daveti üzerine New York’ta bir dizi önemli temaslarda bulunduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, Anavatan Türkiye ile tam bir fikir ve eylem birlikteliği içerisinde Kıbrıs Türk Halkı’nın egemenliğinin kabul edilmesi mücadelesi verdiklerini ifade ederek, Kıbrıs Türkü’nün Türkiye’yle bağlarını her anlamda güçlendirmesinin önemine dikkat çekti.

Türkiye’den sivil toplum örgütleri ve düşünce kuruluşları ile yapılacak ortak çalışmaların milli davayla ilgili kamuoyu ve farkındalık yaratılması noktasında büyük önem arz ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, EkoAvrasya ve AYSİAD’ın Türk Cumhuriyetler ile yürüttüğü faaliyetlerin KKTC’nin tanıtılması bağlamında fevkalade büyük fayda sağlayacağını söyledi.

ekoavrasya_ve_aysiad1

“KIBRIS’TA ANCAK EGEMEN EŞİTLİĞE DAYALI İKİ AYRI DEVLETİN İŞ BİRLİĞİNİN ORTAYA ÇIKMASIYLA BİR ANLAŞMA KABUL EDİLEBİLİR”

Cumhurbaşkanı Tatar, tek egemenliğin olduğu federasyonun, Kıbrıslı Türkleri azınlığa düşürerek Türkiye’yi adadan uzaklaştıracak büyük bir oyun ve bencil bir siyasetin ürünü olduğunu ve birkaç anayasa değişikliğiyle federasyon kisvesi altında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamının Rum tarafınca arzu edildiğinin altını çizdi. KKTC’nin inkar edilemez bir gerçek olduğunu ve bunun kimse tarafından değiştirilemeyeceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta ancak egemen eşitliğe dayalı iki ayrı devletin iş birliğinin ortaya çıkmasıyla bir anlaşmanın kabul edilebileceğini kaydetti.

“KIBRIS CUMHURİYETİ, BİR RUM DEVLETİNE DÖNÜŞMÜŞTÜR”

Cumhurbaşkanı Tatar, 1974 öncesi yaşananları anımsatarak bu acıların bir kere daha yaşanmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Rumların silah zoru ve Anayasa değişikliğiyle Kıbrıs Cumhuriyeti’ni bir Rum devletine dönüştürdüklerini ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihinin 16 Ağustos 1960 olmasına rağmen bunu değiştirerek 1 Ekim’de kuruluş yıldönümü törenleri düzenlediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, bunun bile tek başına Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bir Rum devletine dönüştüğünün kanıtı olduğunu dile getirdi.

“KKTC’NİN STATÜSÜ YÜKSELDİ”

KKTC’nin Anavatan Türkiye’nin tam desteğini her zaman arkasında hissettiğinin altını çizerek gelecekte de KKTC devletinin yaşayacağına inanç belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nin garantörlüğünün öneminin altını çizerek halka daha müreffeh ve güven içerisinde bir yaşam sunma hedefi ile halkın hak, çık ve güvenlik endişelerini koruyacak sağlam bir antlaşma arayışı içerisinde olduklarının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’ye son dönemde yapılan yatırımlarla devletin daha da güçleneceğine dikkat çekerek Doğu Akdeniz’deki doğal kaynaklar sayesinde KKTC’nin statüsünün yükseldiğini ifade etti.

KKTC’NİN EKONOMİK OLARAK KENDİ KENDİNE YETER HALE GELMESİ ÖNEMLİ

AYSİAD heyetinde yer alanlar da yaptıkları konuşmalarda, KKTC’nin ekonomik olarak kendi kendine yeter hale gelmesinin bağımsızlık mücadelesinin önemli bir bileşeni olduğunu belirterek bir çok Avrupa ülkesi ve Türk Cumhuriyetleri ile ticari ilişkileri ve deneyimleri olan AYSİAD’ın bu deneyimlerini kardeş ülke KKTC ile paylaşmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ettiler.

ekoavrasya_ve_aysiad2

Son Yazılar