EkoAvrasya’dan Mağjan Jumabay’a Vefa

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) ve Kazakistan Ankara Büyükelçiliği tarafından ortaklaşa düzenlenen Türkistandan Anadoluya Mağjan Jumabay” paneli, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, T.C. Başbakan Eski Yardımcısı, TBMM Ankara Milletvekili Yıldırım Tuğrul Türkeş; Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Doç. Dr. Yakup Ömeroğlu, EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, akademisyenler ve kültür-sanat çevrelerinin katılımı ile Ankarada Millî Kütüphanede gerçekleştirildi.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Kasapoğlu Çengel’in panelist olduğu, Mağjan Jumabay’ın edebiyat ve düşünce hayatının konuşulduğu programın açılış konuşmasını yapan EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, “Anadolu Türkü millî mücadele sürecindeyken, dünya Türklüğü bunu sessiz sedasız seyretmemiş, kimileri kalemiyle kimileri yardımlarıyla Anadolu Türkü’nün yanında olmuşlardır. Bu kutlu mücadele esnasında binlerce kilometre öteden, Türkistan’dan Anadolu’ya bir yiğidin sesi ulaşmıştır, Kazak Türkleri’nin büyük aydını, Türkistan sevdalısı, yıllarca sürgünlerde hayatını geçirmek zorunda kalmış, 11 Mart 1938’de kurşunlanmış, Şehit Mağjan Jumabay. 82 yıl önce aramızdan ayrılan Türk dünyasının büyük evladının kutlu düşüncelerini sonsuza dek yaşatacak milyonlarca vatan evladı vardır. Bugün burada onu anarken, düşünce hayatı ve şiirleriyle Türkistan ile Anadolu arasındaki mesafeleri kaldırıp, Türkiye-Kazakistan kardeşliğini bir kez daha haykırıyor olacağız.” dedi.

Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, “Türk Dünyası Ufuk Turu panelleri çerçevesinde EkoAvrasya ile birlikte düzenlemiş olduğumuz bu önemli panelde, halklarımızın kardeşliğini pekiştiren Türk dünyası birliğini zenginleştiren şüphesiz mümtaz şahsiyetlerimizdir. Onların geride bıraktıkları eşsiz eserler gönüllerimizde her zaman yer edinmiştir. Onların eserlerini okurken yad etmiş olmaktayız. Yaşadıkları hayatlar bıraktıkları eserlerle tarihimizde önemli, anlamlı izleri bırakmışlardır. Zamanı aşmış, manevi değerleriyle tüm Türk dünyasında değerli yeri olan şairimiz Mağjan Jumabay önemli şahsiyetlerimizdendir. Onun düşünceleri çağrışımsal bağlar ile felsefi, psikolojik özelliklerle beraber, tarihle bağları bulunan eserleriyle Mağjan, Türk birlik ve beraberliğinin adı olmuştur. Aynı dili konuşanların değil, aynı duyguyu paylaşanların ortak değeridir. Kazakistan ve Türkiye olarak kardeşlik, birlik duygularımız, bugün aynı çatı altında Mağjan’ı anarken, onun Türk birliğine atfettiği şiirleriyle coşacaktır. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin gelişmesinde her zaman etkin faaliyetler yürüttüğümüz EkoAvrasya ile bu programı da düzenlemekten büyük mutluluk duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

T.C. Başbakan Eski Yardımcısı, TBMM Ankara Milletvekili Yıldırım Tuğrul Türkeş konuşmalarında, Türk dünyasının sönmez yıldızları, tarihimizin notlarını eserlerine düşerek bizlere tarihi belgeler sunan Türk dünyası düşünürleri, edebiyatçıları, tarihçilerine tarihimizi derinlemesine bilmemiz ve bu bilinçle birbirimize sarılmamız, bu bilinçle geleceğimize yön vermemiz için bizleri aydınlattıkları için minnet duygularımızın sonsuz olduğunu belirtti. Türkiye-Kazakistan kardeşliğinin, Mağjan gibi kendini vatanına, Türk dünyasına adamış büyüklerin ışığında her daim aydınlanacağı ve beraberlikle yol alacağı vurgusu yaptı.

Protokol konuşmalarını takiben panele geçildi. Prof. Dr. Hülya Kasapoğlu Çengel’in Mağjan Jumabay’ın gençliği, edebiyat hayatı, Anadolu ile bağı, eserlerini kapsayan sunumunun ardından, öğrenci grubu Mağjan Jumabay’ın eserlerinden mısralar seslendirdi.

ekoavrasyadan_magjan_jumabaya1

ekoavrasyadan_magjan_jumabaya2

ekoavrasyadan_magjan_jumabaya3

ekoavrasyadan_magjan_jumabaya4

ekoavrasyadan_magjan_jumabaya5

ekoavrasyadan_magjan_jumabaya6

ekoavrasyadan_magjan_jumabaya7

Son Yazılar