EkoAvrasya’dan Ukrayna Hamlesi…

Türkiye ile Ukrayna ilişkilerinin seyri içinde yeni yatırım ve iş imkânlarının sunulacağı; Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya), Memleketçi Sanayici ve İşadamları Derneği (MİSİAD) ve Ukrayna Ankara Büyükelçiliği tarafından ortaklaşa düzenlenen “Türkiye-Ukrayna Ekonomik İlişkileri ve İkili İş Birliği İmkânları” konulu toplantı 23 Eylül 2019 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilecektir.

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, MİSİAD Genel Başkanı Feridun Öncel, DEİK Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci ve birçok Türk, Ukraynalı akademisyen, uzman ve iş insanının katılacağı toplantıda Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin dünü, bugünü değerlendirilerek, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler kapsamında Ukrayna’daki yatırım imkânları ile Türk iş insanlarına sunulan destekler uzmanlar tarafından katılımcılara aktarılacaktır.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler Türkiye’nin 1991 yılında Ukrayna’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biri olmasıyla başlamış ve 2011 yılında kurulan Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konseyi (YDSK) mekanizmasıyla stratejik ortaklık düzeyine yükseltilmiştir. Son yıllarda siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlardaki karşılıklı faaliyetlerinde büyük bir ivme kazanan Türkiye ve Ukrayna’nın aralarındaki ticaret hacminin seyri de istikrarlı şekilde artmaktadır. İlişkilerin güçlendirilmesi hedefi ile 1 Haziran 2017 tarihinde kimlikle seyahat uygulamasına geçilmiştir. Diplomatik ilişkilerinin 28. yılını kutlayan iki ülke, iş birlikleri alanlarını genişletmeyi hedeflemektedir.

Bu önemli toplantının ulusal ve uluslararası basın ile paylaşılması noktasında basınımızın temsilcilerini toplantımıza davet eder, bilgilendirmeniz hususunu saygı ile dileriz.

Tarih: 23 Eylül 2019/ Pazartesi

Saat:   19.00

Yer:    Ankara Ticaret Odası, Söğütözü Mah. 2180. Cad. No: 5/A Çankaya/ANKARA

Son Yazılar