EkoAvrasya’dan Ukrayna Hamlesi

Türkiye’nin uluslararası kamuoyunda tanınırlığını ve etkinliğini arttırmaya yönelik faaliyetlerini aralıksız olarak 13 yıldır sürdüren Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya), Türkiye ile Ukrayna arasındaki iyi niyet ve dostluk ortamının gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla, Av. Evren Damyan’ı Ukrayna Temsilcisi olarak görevlendirdi.
Avrasya coğrafyasında var olan ekonomik ve sosyal potansiyeli daha iyi değerlendirmek gerektiğini vurgulayan EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, ’’Ülkemiz ile bölge ülkeleri arasındaki mevcut ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerimizin daha güçlü bir yapıya kavuşturulabilmesi ve sürdürülebilmesi gerektiğini her zaman dile getiriyoruz. EkoAvrasya olarak, bugün geldiğimiz noktaya bakacak olursak, kamu ve ekonomi diplomasisi alanında gerçekleştirdiğimiz faaliyetler her kesim tarafından takdirle karşılanmaktadır. Gerek yurtiçi gerekse yurtdışında STK’lar, üniversiteler ve enstitüler ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz projelerimizi bundan sonra Ukrayna’da da sürdürme kararı almış bulunuyoruz’’ dedi.
Uzay ve nükleer santraller alanında gelişmiş bir  teknolojiye sahip olan Ukrayna’nın mevcut potansiyelinin farkında olduklarını ve Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticareti daha yüksek seviyeye çıkarmak amacıyla Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması yönündeki çalışmaların önemine de değinen Hikmet Eren, ’’Uluslararası alanda söz sahibi olmak isteyen ülkelerin her alanda birbirleriyle sıkı ilişkiler kurmasının ne derece önemli olduğunu çeşitli vesilelerle görmekteyiz. Özellikle Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin her sahada iyi düzeyde ilerleme göstermiş olması bizleri mutlu etmekte ve geleceğe yönelik ümitlerimizi arttırmaktadır. Komşu iki ülkenin, birçok sahada birlikte hareket etmiş olması da Karadeniz’in güvenliğinin sağlanmasına büyük katkılar sağlamaktadır’’ dedi.
İki ülke ilişkilerini vazgeçilmez kılan en önemli unsurlardan birisinin de Kırım Tatarlarının haklı mücadelesi olduğunu vurgulayan Hikmet Eren, ’’EkoAvrasya olarak, Rusya’nın Kırımı işgal etmiş olmasını her platformda dile getiriyoruz. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve Kırım Tatar halkının haklı davasını her zamana savunmaya devam edeceğiz’’ dedi.
Resmi veya gayri resmi olarak hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı olmadan bağımsız olarak çalışmalarını sürdürdüklerini ifadelendiren Hikmet Eren, Ukrayna Ankara Büyükelçiliği ile de iletişim halinde olduklarını ve geçtiğimiz günlerde Büyükelçi Andry Sybiha ile yapmış oldukları görüşme neticesinde bazı projeleri birlikte yürütme kararı aldıklarını belirterek, ’’Ukrayna Temsilciliğimizin resmi izin işlemlerini tamamladıktan sonra çalışmalarımıza hız vereceğiz. Ülkemizin geleceğinin inşasına katkı sağlamak ve ikili ilişkilerimizi güçlendirmek üzere Ukrayna Temsilciliğimizi üstlenen Evren Damyan ve ekibinin başarılı çalışmalara imza atacağına inanmaktayım’’ dedi.
Türkiye’nin geleceğini kendi geleceğiyle özdeşleştiren ve uluslararası düzeydeki kurum ve kuruluşlar ile işbirliği yapmakta olan EkoAvrasya’nın Ukrayna Temsilciliği görevine getirilen Av. Evren Damyan da, ’’Türkiye ile Ukrayna’nın ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlamak amacıyla çıkmış olduğumuz bu kutlu yolda, hedeflerimize ulaşmak üzere, yılmadan ve yorulmadan mücadelemize devam edeceğiz’’ ifadelerini kullandı.

Son Yazılar