Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi Özbekistan’da yapılacak

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Devlet Başkanları Zirvesi’nin, Kasım 2023’te Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenleneceği bildirildi.

Özbekistan Cumhurbaşkanlığı Ofisinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında Taşkent’te bulunan EİT Genel Sekreteri Hüsrev Naziri’yi kabul ettiği bildirildi. Görüşmede iki devlet başkanının Kasım 2023’te Taşkent’te yapılacak zirve ile ilgili bilgi alışverişi yaptığı belirtildi.

Görüşmede Naziri, Özbekistan’ın teşkilattaki başarılı dönem başkanlığından dolayı Mirziyoyev’i tebrik etti. Bölgesel ilişkilerin daha da güçlendirilmesi hususunda görüş birliğinin sağlandığı aktarıldı. Özbekistan’ın teşkilat üyesi ülkelerle ticaretinin yüzde 70, ülkedeki ortak girişim ve projeler sayısının ise 5 kat artmasından dolayı Mirziyoyev’e memnuniyetlerini ifade ettiği kaydedildi.

EİT, ÖZBEKİSTAN İLE DAHA YAKIN ÇALIŞMAYA HAZIR

Mirziyoyev ve Naziri, Kasım 2023 ‘te Taşkent’te düzenlenecek EİT Devlet Başkanları Zirvesi’ne hazırlık meseleleri ve zirvenin gündemine ilişkin konularda fikir alışverişi yapıldığı bildirildi. Naziri, EİT çerçevesinde çok taraflı işbirliğini genişletmek için Özbekistan ile daha yakın çalışmaya hazır olduklarını belirtti.

EİT DEVLET BAŞKANLARI ZİRVESİ

1985’te kurulan ve Türkiye, Pakistan, İran, Afganistan, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Türkmenistan’ın üye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ise gözlemci üyesi olduğu EİT Devlet Başkanları Zirvesi iki yılda bir düzenleniyor.

Son Yazılar