Erdoğan ile Zelenskıy Tahıl Anlaşmasını Görüştü

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tahıl sevkiyatında yaşanan sorunu iş birliği içinde çözüme kavuşturmuş olmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Erdoğan, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin tam olarak yeniden tesisine gidecek bir anlayış temelinde, savaşın adil bir çözümle sonlandırılması için diplomatik çabaları arttırmak gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy arasında bugün bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşındaki son gelişmeler ile Rusya’nın katılımını askıya aldığı ve Türkiye’nin çabalarıyla geri adım attığı tahıl anlaşması gündemi ele alındı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl anlaşmasında Rusya’nın katılımını askıya alması ile yaşanan sorunu iş birliği içinde çözüme kavuşturmuş olmalarından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerek Ukrayna’nın gerek Rusya’nın tahıl ürünlerini satabilmelerinin tüm dünya için kritik önem taşıdığını vurgulayarak tahıl sevkiyatı mutabakatının devamının önemine dikkat çekti.

Erdoğan, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin tam olarak yeniden tesisine gidecek bir anlayış temelinde, savaşın adil bir çözümle sonlandırılması için diplomatik çabaları artırmak gerektiğinin altını çizdi.

Son Yazılar