Ermenistan Terörist Faaliyetlerini Aralıksız Sürdürüyor

Dr. Sabir ŞAHTAHTI

Azerbaycan AZERTAC

Türkiye Büro Başkanı

21 Eylül Dünya Barış Günü veya Uluslararası Barış Günüdür. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1981’de 57. bileşiminde, Genel Kurul’un  açılış günü olan ve her eylülün üçüncü salı gününü, “Uluslararası Barış Günü” olarak ilan etmiştir. Yıllar sonra Genel Kurul, 21 Eylül’ü Barış Günü olarak kabul etti.  Birleşmiş Milletler,  Barış Günü’nde, dünya çapında çatışmaları önlemeyi ve barışın tesis  edilmesi yolunda bilinçlenmeyi amaçlamaktadır.

Barış, her milletin temel arzusudur. Ne yazık ki, tarihte olduğu gibi bugün de büyük güçler, Azerbaycan ve Türkiye’nin barışçıl niyetlerine aynı şekilde cevap vermiyorlar. Bu durumda, bir yandan işgalci Ermenistan, öte yandan asılsız iddialarla ortaya çıkan Yunanistan’ın izlediği politikalar, ülkelerimiz için bir tehdit haline gelmiştir. Bazı Avrupa ülkeleri, borçla boğuşan Yunanistan’ı silahlandırıp, Türkiye’ye karşı kışkırtıyor. Bununla Doğu Akdeniz’de tansiyonu artırıyorlar.

Ermenistan ve Yunanistan işgalci devletlerdir. Ermenistan, Azerbaycan topraklarının yüzde yirmisini askeri işgal altında tutuyor. Yunanistan ise son yıllarda Ege Deniz’deki adaları işgal ederek, ekonomik problemlerle boğuşan kendi halkına karşı itibar kazanmak istiyor. Çünkü her iki ülke de yeni tip koronavirüs (COVID-19) enfeksiyonuyla savaşamıyorlar. Yurt dışındaki Ermenilerden para dilenen Ermenistan Başbakanı, Azerbaycan’a yönelik saldırılarını sürdürüyor.

Uluslararası hukuka göre Azerbaycan’ın bir parçası olan ve 29 yıldır Ermeni işgali altında olan Dağlık Karabağ, Ermenileştirilmeye çalışılıyor. 4 Ağustos’ta Beyrut’ta meydana gelen büyük patlamanın ardından Ermenistan, Lübnanlı Ermeniler, Ermenistan işgali altındaki topraklarda ve özellikle Dağlık Karabağ’da kalıcı olarak yerleştirmeye çalışması dikkat çekiyor.

Ermeni basını, Agopyan’ın, Karabağ’daki Ermeni ordusuna ait askeri bir üste, bir haftalık askeri kursa katıldığını bildirdi. Haberlere göre, Ermenistan Başbakanı’nın eşi, 25-31 Ağustos tarihleri arasında, 15 Ermeni kadınla birlikte kursa katılarak, çeşitli asker beceriler kazandılar.

Uluslararası Barış Günü’nde, Ermeni tarafı, Azerbaycan’a karşı iki suç daha işledi. Azerbaycanlı asker Elşen Memmedov şehit edildi. Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Azerbaycan topraklarında keşif uçuşları gerçekleştiren Ermenistan’a ait İHA’nın vurulduğu bildirildi. Uluslararası toplum bunu bilmelidir ki Azerbaycan Hava Savunma Birimleri tarafından, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerine ait imha edilen insansız hava aracı, iyi niyetle Azerbaycan hava sahasına girmedi. Yukarıda söz ettiğimiz gerçeklere baktığımızda, ne tür bir barıştan bahsedebiliriz?

İyisi odur ki Birleşmiş Milletler’in kurduğu, Uluslararası Barış Günü’ne zarar veren gerçekleri, Ermenistan ve Yunanistan’ın işgalci olduğunu ve barışı tehdit ettiğini, BM bir bildiri ile kamuoyuna duyurulmalıdır. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in bir görüşünü bildireceğiz: İki kardeş ülke öncülüğünde yürütülen projelerin tarihsel önemini dile getiren, Azerbaycan’ın her zaman Türkiye’nin yanında olduğunu ve olacağını tüm dünyanın bildiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Aliyev,  “Birliğimiz bizim büyük servetimizdir. Türkiye ve bizi, ortak tarihimiz, ortak etnik kökenimiz, din, dil ve kültürümüz birleştiriyor. Bu büyük bir servettir.

Bu zenginliğin temelinde başta siyasi, ekonomik, enerji, ulaşım, kültürel, askeri olmak üzere, her alanda güçlü bağlar kurduk. Bu nedenle aramızdaki ticaret hacmi son zamanlarda hızla büyüyor. Azerbaycan, yabancı ülkeler arasında Türkiye’ye en çok yatırım yapan ülke oldu. Türkiye de, Azerbaycan’a en büyük yabancı yatırımı da yaptı ve bu süreç devam ediyor. Bugün birlikte çalışmadığımız ve birbirimizi desteklemediğimiz hiçbir alan yoktur”  şeklinde konuştu.

Aliyev, iki ülkenin yürüttüğü ortak askeri tatbikatları da değerlendirerek, şunları söyledi: “Her yıl düzenli olarak tatbikatlar yapıyoruz. Yani burada olağan dışı hiçbir şey yok. Evet, bu defaki tatbikat Tovuz’daki olaylara denk geldi. Bunun tesadüf olup, olmadığına Ermenistan kafa yorsun. Bu tatbikatlar bir kez daha bizim birliğimizi gösteriyor. Nahçıvan’daki Azerbaycan-Ermenistan sınırından, Erivan’a 80 kilometrelik bir mesafe var. Ermeni hükümeti bunu biliyor ve bu durum onları korkutuyor. Bu korkudan dolayı psikolojik stres yaşadıklarını düşünüyorum. Çünkü elimizdeki bilgilere göre artık çalacak bir kapıları kalmamıştır. ‘Bunlar  tatbikat yapıyorlar, biz nasıl yapacağız?’ diyorlar. Ermenistan işgal ettiği Azerbaycan topraklarından derhal çekilmelidir”  dedi.

Son Yazılar