Hikmet Eren: ”Özbekistan, Türk Dünyasının Eşiğidir”

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, Özbekistan Ankara Büyükelçisi Alisher Agzamhodjaev’in daveti üzerine Özbekistan Ankara Büyükelçiliğinde bir araya geldiler.
Özbekistan Ankara Büyükelçisi Alisher Agzamhodjaev bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduklarını belirterek, Özbekistan’da her yıla bir değer atfedildiğini, bu hususta Cumhurbaşkanları Sayın Şavkat Mirziyoyev’in 2019 yılını ise “Aktif Yatırım ve Sosyal Kalkınma Yılı” olarak ilan ettiklerini bildirerek, bu hususta Türkiye’deki çalışmalarının yanı sıra ülkelerindeki çalışmalarda da EkoAvrasya ile aktif olarak işbirliği içerisinde olmaktan her zamanki gibi mutluluk duyacaklarını ifade ettiler. Yargı sistemi, yerel yönetim sistemi gibi yapılarda gerçekleştirilecek reform, ekonominin çeşitlendirilmesi ve yatırımların teşvik edilmesi çalışmalarının hızla gerçekleşmesi için çabaladıklarını dile getirerek, Türkiye ile ilişkilerinin daima ivme kazanarak ilerlemesinin önemini vurguladı.
EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, kuruluş olarak 12 yıldır kesintisiz olarak Türkiye’de Özbekistan’ın mevcut varlığını aktarmaya çalıştıklarını belirterek, Özbekistan’la Türkiye arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin en üst seviyeye ulaşabilmesi adına çalışmalara işbirliğiyle devam edeceklerini vurguladılar. Türkiye’nin dört bir yanında tanıtımının yapılmasının önem arz ettiğini ve bununla ilgili faaliyetlerde bulunulacağını belirterek, globalleşen dünyada 32 milyonluk halkıyla Özbekistan’ın hak ettiği konumda olacağına inandıklarını söylediler.
Ziyaretin sonunda, Büyükelçi Alisher Agzamhodjaev, Cumhurbaşkanı Sayın Şavkat Mirziyoyev adına EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren’e, Özbekistan-Türkiye ilişkilerinin gelişiminde EkoAvrasya’nın her zaman önemli görev üstlenmesi ve çalışmaların dostluk içinde gerçekleşmesinde önemli katkılar sağlamasından duyulan memnuniyetten ötürü Özbekistan’a özgü kültürel manevi değeri yüksek hediyeler takdim etti.
hikmet_eren_ozbekistan1
hikmet_eren_ozbekistan2
hikmet_eren_ozbekistan3
hikmet_eren_ozbekistan4

Son Yazılar