Hikmet Eren, ’’Ukrayna’nın refahı ve istikrarı aynı zamanda Karadeniz’in refahı ve istikrarıdır’’

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen “Türkiye-Ukrayna Ticari ve Ekonomik İş Birliğinin Geliştirilmesinde Öncelikli Konular ve Karşılıklı İşbirliği İmkânları” başlıklı panel İstanbul’da gerçekleştirildi.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Ekonomik, Kalkınma ve Ticaret Bakanı Stepan Kubiv ile Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Işık Yılmaz Batur’un onur konuğu olarak katılmış olduğu Türkiye – Ukrayna İş Forumu kapsamında icra edilen panel, katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.

DEİK Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci’nin moderatörlüğünde yapılan panelde bir konuşma yapan Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, Türkiye ile Ukrayna’nın ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlamak amacıyla faaliyetler gerçekleştirdiklerine dikkat çekerek, ’’ Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin her sahada iyi düzeyde ilerleme göstermiş olması bizleri mutlu etmekte ve geleceğe yönelik ümitlerimizi arttırmaktadır. Stratejik ortaklığı bulunan komşu iki ülkenin mevcut ilişkilerinin daha güçlenmesi adına çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle Ukrayna’nın Türkiye’de tanıtılması yönünde üstlenmiş olduğumuz misyonu yerine getirebilmek amacıyla Ukrayna Ankara Büyükelçiliği ile birlikte ortak hareket ediyoruz. Şanlıurfa, Mardin, Erzurum ve Erzincan’a yapmış olduğumuz çalışma ziyaretlerinde yerel yöneticiler ile çok olumlu görüşmeler gerçekleştirmiş olduk. Somut adımların atılabilmesi ve ülkelerarası kültür köprülerin oluşturulabilmesi adına yapmış olduğumuz çalışmalar orta vadede meyvelerini verecektir diye düşünüyorum’’ dedi.

Avrasya coğrafyasında önemli bir aktör olan Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve Kırım Tatar halkının haklı davasını da her platformda savunduklarını ifade eden Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, ’’2014 yılından günümüze Kırım’da olanları yakından takip ediyoruz. Rusya Federasyonu tarafından haksız ve hukuksuz olarak yapılan işgal neticesinde, Kırım’da meydana gelen insan hakları ihlalleri ile karşı karşıya kalan binlerin olduğunu biliyoruz. Bu vesile ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne olan saygımızı bir kez daha yineliyoruz. Ukrayna’nın refahı ve istikrarı aynı zamanda Karadeniz’in refahı ve istikrarıdır diyoruz’’ dedi.

Son Yazılar