İlham Aliyev’den Yemin Töreninde Türk Birliği Vurgusu

Azerbaycan Milli Meclisi’nde, halkın büyük bir kararlılıkla seçtiği Cumhurbaşkanı İlham Aliyev adına bir yemin töreni düzenlendi.

Bakanlar, milletvekilleri, ülkede görevli büyükelçiler ve üst düzey konukların yer aldığı yemin töreni, Azerbaycan Milli Meclisi Genel Kurul Salonu’nda yapıldı. Tören sırasında Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanı Ferhat Abdullayev, seçim sonuçlarının Anayasa Mahkemesi tarafından onaylandığını ve İlham Aliyev’in resmen Cumhurbaşkanı olduğunu belirtti.

Ülkesi için elinden gelen her şeyi yapacağını belirten Aliyev, Azerbaycan Anayasası üzerine el basarak, “Cumhurbaşkanlığım süresince Azerbaycan Anayasası’na bağlı kalacağıma, devletin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünü koruyacağıma, halkıma liyakatle hizmet edeceğime yemin ederim.” dedi.

Kur’an-ı Kerim’e el basarak Azerbaycan halkının yüzyıllardır oluşturduğu milli ve manevi değerlere sadık kalacağına ant içen Aliyev, “Bu döneme; alnı açık, yüzü ak, başı dik giriyoruz.” diyerek Ermenistan’la müzakere sürecine ve mevcut antiterör operasyonlarına vurgu yaptı.

Konuşmasında genç nesillerin önemine de değinen Aliyev, “Biz, milli ve manevi değerlere bağlı bir gençlik yetiştirmeliyiz. Gençlerimizi milli ruhta ve geleneksel değerler temelinde yetiştirmek, devletin ve her ailenin görevidir.” diyerek eğitimde milli bilinç ve değer yargılarının altını çizdi.

Ayrıca Aliyev, düşman güçlerinden kurtarılan Karabağ ve Doğu Zengezur’un yeniden canlandırılması faaliyetlerini devam ettireceklerini ifade etti. Ülke genelinde teknolojiye, enerji kaynaklarına ve ulaştırma alanına dair projeleri de zenginleştirerek sürdüreceklerini belirten Aliyev, yeminini tamamladı ve başkomutan sıfatıyla Azerbaycan bayrağını öptü.

“Bizim ailemiz Türk dünyasıdır”
Yeminin ardından dış politika konusunda, tıpkı bugüne dek yaptıkları gibi bağımsız bir tavır sergileyeceklerini belirten Aliyev, Türk dünyasına dair çalışmalara verdiği önceliği ise şu sözlerle dile getirdi: “Biz, uluslararası örgütlerle ilgili olarak bundan sonra da kendi adımlarımızı atacağız; öncelikle Türk Devletleri Teşkilatı çerçevesinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Açıkça söylemek istiyorum ki bu, bizim için önceliktir. Şu anda yürütülen politika, herkese bunu açıkça göstermektedir. Türk Devletleri Teşkilatı bizim için temel uluslararası organizasyondur. Çünkü bu teşkilat, bizim ailemizdir. Bizim başka bir ailemiz yoktur. Bizim ailemiz Türk dünyasıdır.”

“Politikamız, Türk Devletleri Teşkilatını güçlendirmektir”
İlham Aliyev, konuşmasında, 2009 yılında Türk Devletleri arasında kapsamlı işbirliğini teşvik etmek amacıyla kurulan Türk Devletleri Teşkilatı ile Azerbaycan’ın güçlü ilişkisine de değinerek söz konusu teşkilatın Türk dünyası için önemine vurgu yaptı: “Türk Devletleri Teşkilatı üyesi olan tüm ülkelerle kardeşlik ilişkilerimiz vardır. Politikamız, Türk Devletleri Teşkilatını güçlendirmektir. Burası; büyük bir coğrafya, büyük bir arazi, büyük bir askeri güç, büyük bir ekonomi, doğal kaynaklar, ulaşım yolları, genç nüfus, artan nüfus ve aynı soydan, kökten gelen halklardır. Bundan daha güçlü başka bir birlik olabilir mi? Elbette ki hayır.”

Türk Devletleri Teşkilatını, küresel arenada önemli bir aktör ve güç merkezi hâline getirmek için Azerbaycan’ın tam destek vereceğini belirten Aliyev, bu yolda sarf edilecek ortak çabalarla birlikte Türk birliğinin daha da güçlenerek ilerleyeceğini ifade etti.

Son Yazılar