Kazakistan, Kapılarını Türk Yatırımcılara Açıyor

Kazakistan Ankara Büyükelçiliği ile Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) tarafından Ankara’da düzenlenen ‘Kazakistan’da Yatırım İmkânları’ konulu toplantı, çok sayıda işadamının katılımı ile gerçekleştirildi.

Bağımsızlığını elde ettikten sonraki 26 yılda uluslararası alanda önemli bir pozisyon elde eden Kazakistan, ekonomisini hızlı bir şekilde büyütüyor. Sadece ekonomik alanda değil, aynı zamanda siyasi ve sosyal alanda yapmış olduğu hamleler ile müreffeh toplum seviyesine ulaşma yolunda hızlı bir şekilde ilerliyor. Orta vadede, petrol, doğalgaz, altyapı, maden, turizm, eğitim, tarım ve hayvancılık sektörlerinde yaklaşık 250 milyar dolarlık yatırım yaparak büyümeyi hedefleyen Kazakistan, Türk işadamlarını farklı alanlarda yatırım yapmaya davet ediyor.

Kazakistan olarak ekonomi politikalarında yeni hedefler belirlediklerini ve yabancı yatırımcılara ülkenin kapılarını sonuna kadar açtıklarını ifade eden Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, ’’Kazakistan, yabancı yatırımcılara yönelik önemli teşvik ve destekler sunmaktadır. Genç, dinamik ve potansiyeli yüksek olan Kazakistan’ın aynı zamanda Avrasya Ekonomik Birliği içerisinde olması yatırımcılar için önemli imkânlar sunmaktadır. Yaklaşık 170 milyonluk nüfus potansiyeline sahip olan pazar, ekonomik açıdan da büyük fırsatlar doğurmaktadır. Türk sanayici ve işadamlarının tecrübelerini Kazakistan’da değerlendirmek ve mevcut yatırım fırsatlarından kendilerinin de faydalanmalarını arzu ediyoruz’’ dedi.

Türkiye ile Kazakistan arasındaki mevcut ve sürekli gelişmekte olan ekonomik ilişkilerin önemine vurgu yapan EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, ’’Kazakistan ile Türkiye arasında ikili ilişkiler çok boyutlu olarak gelişmeye devam etmektedir. Özellikle ekonomik ilişkilerimiz gün geçtikçe güçlenmekte ve daha sağlam zemine oturmaktadır. Orta Asya’da yatırım açısından en iyi imkânları sunan ülkenin Kazakistan olduğunu çok rahatlıkla söyleyebilirim. Kardeş ülkede yatırım avantajlarının değerlendirilmesini öneriyorum’’ ifadelerini kullandı.

Çok sayıda sanayici ve işadamının katılmış olduğu toplantı sonunda, EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly’e teşekkür plaketi takdim etti.

Son Yazılar