Kırımoğlu: ’’Ukrayna NATO’ya Katılmadan Savaş Sonrası Güvenliği Garanti Etmek İmkansızdır’’

Kırım Tatar halkının millî lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna’nın NATO’ya üye olmadan savaş sonrası güvenlik sistemini garanti altına almanın imkansız olduğunu ifade etti.

Krım. Realii haber ajansını tarafından yayımlanan röportajda Kırım Tatar halkının millî lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik geniş çaplı işgalinin nasıl sonuçlanacağı konusunda değerlendirme yaparken şu ifadelerine yer verdi: “Savaş sonrası güvenlik sistemi hakkında müzakere etmeliyiz. Ukrayna’nın NATO’ya katılımını sağlamak bizim için kesinlikle gereklidir. Bu olmadan güvenliğimizi garanti edemeyiz. Ama elbette en iyi senaryo, Rus ordusunun yenilmesi, Putin rejiminin teslim olması ve onları uluslararası mahkemeye çıkarılmasıdır. O zaman Avrupa’da uzun süreli barışı garanti altına alabiliriz.”

“Topraklarımızda gözü olan komşu karşısında silahsızlanamayız”

Ayrıca savaş sona ermesinden sonra Kırım’ın askerden arındırılmış bölge haline getirilmemesi gerektiğine dikkat çeken Kırımoğlu, “Savaşın bitiminden sonra Kırım’a ne olacağı konusunda birçok konuşma yaptık. Rusya geniş çaplı işgal saldırısı başlatmadan önce buranın askerden arındırılmış, tamamen tatil bölgesi olacağı konusunda açıklamalar yapıldı. Ben ise: Acele etmeyin, böyle bir komşumuz var! Büyük ihtimal Kırım’da Ukrayna’nın güçlü Karadeniz Filosu konuşlandırılacak ve inşallah, NATO’ya katılırsak bir NATO üssü olacak. Silahlı Kuvvetlerimizin durumu büyük ölçüde güç dengesine ve Ukrayna’nın karşısındaki tehditlere bağlı olacak. Tepeden tırnağa silahlı ve aynı zamanda topraklarımızda gözü olan bir komşunun arşısında silahsızlanamayız.” şeklinde konuştu.

Son Yazılar