KKTC Cumhurbaşkanı Tatar; ”2022, KKTC’nin Tanınması Adına Önemli Adımların Atıldığı Bir Yıl Oldu”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ankara temasları kapsamında EkoAvrasya Vakfı’nın düzenlediği “KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na Kabulü” toplantısına katıldı.

Konuşmasına, EkoAvrasya Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren’in, KKTC’nin tanıtılması, kültürel ve diğer açılımlar için gerekeni yaptığını ve bu konuda büyük hizmetleri geçtiğini ifade ederek başlayan KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, emeği geçen ve toplantıya katılan herkese teşekkür etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türkü’nün davasının asırlardır devam ettiğini belirterek 450 yıl önce Osmanlı Devleti’nin 50 ile 80 bin arası şehit vererek aldığı Kıbrıs Adası’nda, Kıbrıs Türk halkının yıllardır büyük Yunanistan hayaline karşı mücadele verdiğini ifade edip Kıbrıs’ın tarihi ile ilgili bilgiler verdi.

2023 yılının hem KKTC hem de Türkiye Cumhuriyeti için önemli bir tarih olduğunu; Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü, KKTC’nin ise 40’ıncı kuruluş yıl dönümünün kutlanacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, 2022’nin ekonomik olarak zor, ancak KKTC’nin tanınması açısından önemli adımların atıldığı bir yıl olduğuna dikkati çekti.

Yeni yılın, daha hayırlı gelişmelere vesile olacağına inandığını dile getiren KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM’de yaptığı tarihi çağrının önemine ve Kıbrıs Türk halkında yarattığı sevince değindi.

KKTC’nin tanınması konusuna karşı baskı yaratıldığını ve Kıbrıs Türk halkının, Rum yönetiminin altına girmesinin istendiğini anlatan KKTC Cumhurbaşkanı Tatar; “Yeni siyasetin başarılı olabilmesi için desteğinize ihtiyacımız var. KKTC’nin, Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olarak kabul edilmesi, bizim için bir dönüm noktasıdır” diyerek Anayasal adıyla kabul gören KKTC’ye, yeni kapılar açıldığını ve yapısının güçleneceğini kaydetti.

Ülkemizin güçlendirilmesinin, geleceğimiz açısından önemli olduğunu ifade eden KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, eğitim ve turizmde büyük mesafe aldıklarını, Maraş açılımı sonrasında 1 milyondan fazla kişinin orayı ziyaret ettiğini ve bununla birlikte turizm potansiyeli anlamında siyasi zeminin de güçlendiğini belirtti.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar federal bir çözümün, zaman içerisinde Kıbrıs Türk halkını yok oluşa sürükleyeceğini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğünü ortadan kaldıracağını dile getirdi. Bu sebepten, iki egemen eşit devlet ve Türk askerinin varlığının, esas dayanağımızı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar; “İki devletli politika bizim için çok önemlidir. Egemen eşitlik temelinde bir anlayış kabul görürse müzakerelere başlayabiliriz” dedi.

Kıbrıs davasının milli bir siyaset olduğunu belirten KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’yi belli bir noktaya taşımanın, egemenlikten ve devletten geçtiğini söyledi.

Rum devletine dönüşen cumhuriyete karşı milli siyaset gerektiğini, bu çerçevede devleti kökleştirdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin İslam İş Birliği Teşkilatı yanında Türk Devletleri Teşkilatı’na da üye kabul edildiğini, bu kapsamda ekonomik, kültürel ve diğer alanlardaki iş birlikleriyle geleceğe umutla bakabildiklerini kaydetti.

“Türkiye Cumhuriyeti yanında, Türk dünyası ülkelerinin de desteği ve iş birliği ile KKTC, bölgesinde güçlenecektir”

“Sabır ve itina ile aşama aşama, KKTC gerçeği dünyada görülüyor” diyen KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, AB’nin Kıbrıs’ı üye alırken tek taraflı davrandığını ve Türkiye Cumhuriyeti’ne de haksızlık yapıldığını belirtti.

Yeni siyasetin ortaya konmasında geciktiklerini ama iki devletli siyasetin en sonunda kabul gördüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar; “Hukuksuz, adaletsiz, vicdansız siyaset kabul görmez, Biz, Kıbrıs’ta eşit ortağız. Egemen eşitlik talebimiz haklıdır ve bu çerçevede KKTC’nin siyasi zeminini güçlendirmek önemlidir. Eğitim, turizm, tarım, teknoloji ve devlet altyapısını geliştirmek önemlidir. Milli siyasetin başarılı olmasına yönelik verilen destek için teşekkür ederim” dedi.

Birlik ve beraberlik içerisinde Doğu Akdeniz’de bir Türk devletinin yer alıp gelişmesinin, Türk milletinin gururu olacağını söyleyen KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’de demokratik bir şekilde tüm mekanizmaların çalıştığını, yeni dönemde ilişkilerin geliştirilmesinin önem taşıdığını ve iş birliklerinin artırılmasının, KKTC’nin yapısını geliştireceğine inanç belirtti.

Kıbrıs Türk halkının, Türk milletinin kopmaz bir parçası olduğunu ve aramızdaki bağları daha da güçlendirmek için canla başla çalışacaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti yanında, Türk dünyası ülkelerinin de desteği ve iş birliği ile KKTC’nin, bölgesinde güçleneceğini kaydetti.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden öğrencilerin KKTC’de eğitim aldığını ve Türkiye Cumhuriyeti’ndeki bazı yetkililerin de kendilerini ziyaret ettiğini ifade eden KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’yi hak ettiği noktaya taşıyacaklarına inanç belirtti.

Son Yazılar