KKTC’nin Kuruluşunun 39. Yıl Dönümü Kutlanıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kuruluşunun 39. yıl dönümü, ülke genelinde düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlanıyor.

15 Kasım Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın yayımladığı mesaj ve 21 pare top atışıyla başladı. Daha sonra Tatar, Cumhurbaşkanlığı’nda tebrikleri kabul etti.

KKTC’deki törenlere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı temsilen TBMM Başkanı Mustafa Şentop katılıyor.

Program kapsamında, Lefkoşa Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Anıt Özel Defteri’ni imzaladı.

Tatar, deftere “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Türk halkının özgürlüğünün, bağımsızlığının ve egemenliğinin doruk noktasını temsil ederken, temelinde halkımızın fedakarlığı, aziz şehitlerimizin canı, gazilerimizin teri ve kanı vardır.” yazdı.

KKTC’nin, Türkiye’nin yardım ve desteğiyle haklı ve kutsal mücadelesini sürdürdüğünü vurgulayan Tatar, vatandaşların kendi devleti çatısı altında “hür ve korkusuz” yaşadığını vurguladı.

Tatar, “Manevi huzurunuzda bir kez daha söz veriyoruz. Her ne pahasına olursa olsun ana vatan Türkiye’nin garantörlüğü ve Türk askerinden asla vazgeçmeyeceğiz. ‘Tek dişi kalmış canavar’ üzerimize gelse de devletimizi, özgürlüğümüzü, egemenliğimizi ayaklar altında çiğnetmeyeceğiz. Ruhunuz şad olsun.” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Şentop da törende Cumhurbaşkanı Erdoğan adına Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Anıt Özel Defteri’ni imzalayan Şentop, şunları kaydetti:

“Aziz Atatürk, milletimizin ayrılmaz parçası olan Kıbrıs Türk halkının özgürlüğü ve egemenliğini, onurlu mücadele sonucunda kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 39. yıl dönümünü Kıbrıslı kardeşlerimizle fikir ve gönül birliği içinde coşku ve gururla kutluyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin bugün olduğu gibi gelecekte de tarihi ve vicdani sorumluluklarının bilinciyle Kıbrıs Türkü’nün ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yanında olacağını, hak ve hukukunu korumayı sürdüreceğini huzurunuzda bir kez daha teyit ediyor, aziz hatıranızı şükran ve rahmetle yad ediyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

KKTC’deki 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki resmi geçit töreni ve Solo Türk’ün KKTC semalarındaki gösterisiyle devam edecek.

Son Yazılar