Kosova’nın Yeni Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani

Kosova Meclisinde dün Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan oturumda, üçüncü tur oylamaları yapıldı. Yapılan oylama sonucunda 82 milletvekilinden 71’i Vjosa Osmani’ye (Vyosa Osmani) oy verdi. Bu sonuçla Osmani, 13 yıllık bağımsızlığı boyunca Kosova’nın ikinci kadın Cumhurbaşkanı oldu.

Kosova’nın yeni Cumhurbaşkanı mecliste yapılan oylamanın ardından belirlendi. Dün gerçekleşen oylama sonucu, Kosova Meclis Başkanı iken Haşim Thaçi’nin Lahey’de yargılanmak üzere görevi bırakmasının ardından vekaleten Cumhurbaşkanı olan Vjosa Osmani seçildi. 84 koltuklu Kosova Meclisinde 82 milletvekilinin katıldığı oylamada 71 milletvekili Osmani’yi destekledi.

KOSOVA’NIN TÜRKÇE BİLEN CUMHURBAŞKANI VJOSA OSMANİ

İktidar partisi Kendin Karar Al Hareketi’nin (VV) adayı olan Osmani, 4 Nisan 2021 akşamı Kosova Meclisinde yemin ederek görevine başladı.

OSMANİ: TARİHİMİZ UMUT VE KÖTÜLEĞE KARŞI ZAFER TARİHİDİR

Osmani seçimi kazanmasının ardından ilk açıklamasında, “Tarihimiz, acıların dışında umut ve kötülüğe karşı zafer tarihidir. Bu yolculukta her zaman birçok dostumuzun desteğini gördük. Özgürlük ve bağımsızlık yolunda ve devlet inşasında Kosova’nın yanında bulunanlara sonsuza dek minnettar olacağız. Bugün onlardan, Avrupa-Atlantik yapılarına hızlı entegrasyona yönelik ortak hedeflerimizde, ekonominin kalkınmasında, eşitliğin garanti edilmesinde ve ülkenin genel refahında yanımızda durmalarını istiyoruz.” dedi.

Evli ve iki çocuk annesi olan Osmani, ana dili Arnavutçanın yanında Türkçe, İngilizce, İspanyolca ve Sırpça biliyor.

KOSOVA’NIN TÜRK PARTİSİ, YENİ CUMHURBAŞKANINI KUTLADI

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP), Cumhurbaşkanı seçilen Vjosa Osmani’yi kutladı. KDTP kutlama mesajında Cumhurbaşkanı Osmani’nin “Kosova Cumhuriyeti’nin birliğini, bütünlüğünü ve anayasal gücünü temsil” edeceği inancı ifade edildi.

Son Yazılar