Bilge Şair Mahtumkulu Firaki, Doğumunun 300. Yılında Ankara’da Anıldı

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ), Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği, EkoAvrasya Vakfı ve TÜRKSOY Yazarlar Birliği iş birliğiyle ASBÜ Rektörlük binası Sezai Karakoç (Güvercinlik) Salonunda “Uluslararası Mahtumkulu Firaki Bilgi Şöleni” düzenlendi.

Açılış ve protokol konuşmaları sonrasında değerlendirme oturumuyla birlikte beş farklı oturumla yürütülen program, ASBÜ YouTube kanalından canlı olarak yayınlandı.

Programın açılış programında EkoAvrasya Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vkl. Kemal Kurnaz, Mamak Belediye Başkanı ve TDMMB Genel Başkanı Murat Köse, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf, Türkmenistan Büyükelçisi Mekan İşankuliyev, TBMM Bursa Milletvekili Osman Mesten, MHP Başkan Yardımcısı ve TBMM Nevşehir Milletvekili Prof. Dr. Filiz Kılıç, TBMM Amasya Milletvekili Haluk İpek konuşma yaptılar. ASBÜ Rektörü Musa Kazım Arıcan konuşmasında doğumunun 300. yılı anısına düzenlenen Uluslararası Mahtumkulu Firaki Bilgi Şöleni’ne ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kardeş devlet Türkmenistan’ın bağımsızlığını tanıyan ve Türkmenistan’da büyükelçilik açan ilk ülke olmuştur. 2023 yılı itibarıyla, Türkmenistan’ın bağımsızlığının 32’nci yıldönümünü büyük bir coşku ve gururla kutluyoruz” dedi. Açılış ve protokol konuşmaları sonrasında Türkmenistan Büyükelçisi Mekan Işankuliyev, ASBÜ Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan’a hediyesini takdim etti.

Prof. Dr. Fikret Türkmen başkanlığında yürütülen Ata Govşudov oturumunda; Prof. Dr. Mehmet Temizkan, Prof. Dr. Halil İbrahim Şahin, Doç. Dr. Soner Sağlam ve Doç. Dr. Zülfikar Bayraktar konuşma yaptılar. Prof. Dr. Fatih Kirişçioğlu başkanlığında yürütülen Meti Köseyev oturumunda; Prof. Dr. Melek Erdem, Prof. Dr. Oğuzhan Durmuş, Doç. Dr. Berdi Sarıyev ve Doç. Dr. Selcan Sağlık Şahin konuşma yaptılar. Prof. Dr. Bilal Çakıcı başkanlığında yürütülen Annagurban Aşırov oturumunda; Prof. Dr. İhsan Kalenderoğlu, Prof. Dr. Mustafa Baş, Doç. Dr. Hidayet Peker ve Dr. Emrah Yılmaz konuşmacı olarak yer aldılar. Beril Saygı oturum başkanlığında yürütülen Genç Yazarlar oturumunda da Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi öğrencileri Ogulbossan Rejepova, Hatice Dağ, Zeynep Gişi ve Süleyman Saf konuşma yaptılar. Programın genel değerlendirme oturumunda da ASBÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bilal Çakıcı ve ASBÜ Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuzhan Durmuş konuşma yaptılar.

 

Son Yazılar