Özbekistan’da Mirziyoyev Yeniden Cumhurbaşkanı

Özbekistan’da mevcut Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi oldu. Mirziyoyev, zaferini seçimlere girdiği Liberal Demokrat Partisi Seçim Koordinasyon Merkezi’nde partililerle kutladı. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şevket Mirziyoyev’i seçimleri yeniden kazanmasından dolayı tebrik etti.

Merkezi Seçim Komisyonu Başkanı Zayniddin Nizamhocayev, düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in demokrasi kurallarına, ulusal yasalar ve uluslararası hukuk normlarına uygun olarak dün yapılan seçimlerde seçmenlerin yüzde 80,1’inin oyunu alarak yeniden Cumhurbaşkanı seçildiğini duyurdu.

Nizamhocayev, “Ülkedeki seçim yasasına göre, kullanılan oyların yarısından fazlasını alan aday, cumhurbaşkanı olarak seçilmiş sayılacaktır. Buna göre, Liberal Demokrat Partiden aday gösterilen Şevket Mirziyoyev, seçmenlerin yüzde 80,1 oyunu alarak galip oldu ve Özbekistan Cumhurbaşkanı olarak seçildi.” ifadesini kullandı.

Ülkedeki oy sayımlarının sona erdiğini belirten Nizamhocayev, buna göre ülke genelinde toplam 16 milyon 212 bin 343 seçmenin oy kullandığını, bu sayının toplam kayıtlı seçmen sayısının yüzde 80,4’üne denk geldiğini dile getirdi.

Nizamhocayev, “5 siyasi parti ve adayları arasında gerçek bir rekabet ortamında gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimi, Özbekistan’da özgürlük ve demokrasinin giderek pekişmekte olduğunun açık bir göstergesidir.” dedi.

Nizamhocayev, şimdiye kadar seçimde usulsüzlük yapıldığına dair herhangi bir şikayetin de bildirilmediğini söyledi.

Özbekistan, dün yapılan seçimlerde yeni cumhurbaşkanını belirlemek için sandık başına gitti.

Yaklaşık 35 milyon nüfusa sahip Özbekistan’da, toplam 20 milyondan fazla kayıtlı seçmen bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi için ülke genelinde 10 bin 760 sandık kuruldu.

Yasa gereği sadece siyasi partilerin cumhurbaşkanı adayı gösterebildiği seçimlerde Ekoloji Partisinden Narzulla Oblomuradov, Halk Demokrat Partisinden Maksuda Vorisova, Milli Şahlanış Demokrat Partisinden Alişir Kadirov, “Adalet” Sosyal Demokrat Partisinden Bahrom Abduhalimov ile Liberal Demokrat Partisinden yeniden aday gösterilen Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev yarıştı.

Cumhurbaşkanının 5 yıllığına seçildiği Özbekistan yasalarına göre, herhangi bir adayın seçimleri kazanması için oyların yarısından fazlasını alması gerekiyor. Aksi halde en çok oyu alan iki adayın seçimlerin ikinci turunda yarışması öngörülüyor.

Seçimi 50’den fazla ülkenin yanı sıra Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Şanghay İşbirliği Örgütü, İslam İşbirliği Teşkilatı, Türk Konseyi ve Bağımsız Devletler Topluluğunun aralarında bulunduğu kuruluşlardan 1000’e yakın uluslararası gözlemci takip etti.

Ülkeyi 27 yıl boyunca yöneten ilk Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un Eylül 2016’da vefat etmesi üzerine aynı yıl aralık ayında düzenlenen erken seçimlerde, üç rakibi karşısında seçmenlerin yüzde 88,61 oyunu alan Mirziyoyev kazanmıştı.

“Artık geriye dönüş yok, Özbekistan sadece ileri gidecek”

Mirziyoyev, aday gösterildiği Liberal Demokrat Parti’nin Seçim Merkezi’nde parti üyeleriyle bir araya geldi.

Merkez Seçim Komisyonunun seçim sonuçlarına ilişkin açıklamasını destekçileriyle takip eden Mirziyoyev, seçimi kazandığının duyurulmasının ardından değerlendirmelerde bulundu.

Özbekistan halkına teşekkürlerini ileten Mirziyoyev, “Beni dua ederek bugünkü galibiyeti desteklemelerinden ve bana güvenmelerinden dolayı büyük halkıma, evlatlarıma, annelerimize ve büyüklerimize bir kez daha eğilerek teşekkür ederim.” ifadesini kullandı.

Mirziyoyev, seçimlere katılımın yüzde 80’in üzerinde olmasının vatandaşların kendi geleceğine kayıtsız kalmadığını gösterdiğine dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:

“Artık, bugünkü Özbekistan dünkü Özbekistan değildir. Halkımız da 5 yıl önceki halk değildir. En büyük başarılarımızdan biri de özgürce, kendi elimiz ve emeğimizle yarınımıza kayıtsız olmadığımızı bir kez daha dünya kamuoyuna kanıtladık. Bugünkü zafer için halkıma şükranlarımı sunuyorum. Artık geriye dönüş yok, Özbekistan sadece ileri gidecek”

Son 5 yılda ülkedeki basının tamamen değiştiğine, özellikle son aylarda seçim kampanyası boyunca da tarafsız hareket edildiğine dikkati çeken Mirziyoyev, bundan dolayı gazetecilere de teşekkür etti.

Dünya liderleri Mirziyoyev’i tebrik etti

Özbekistan Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan’daki cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Mirziyoyev’i telefonla arayarak tebrik etti.

Erdoğan, Mirziyoyev’e görevinde başarılar diledi ve seçim sonuçlarının, ülke halkının Özbekistan’daki değişimi geniş bir şekilde desteklediğini gösterdiğini kaydetti.

Mirziyoyev de Türkiye Cumhurbaşkanı ve halkını, yaklaşan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak, barış, huzur ve refah temennisinde bulundu.

Telefon görüşmesinde iki lider, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin yapılacak toplantısı ve Türk Konseyi zirvesine hazırlık meselelerini de görüştü.

Görüşmede, karşılıklı ticaretin arttırılması, büyük yatırım projelerinin hayata geçirilmesi ve önemli eğitim programlarının uygulanmasına yönelik ortak çabaların sürdürülmesinin önemi vurgulandı.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin de seçimleri kazanan Mirziyoyev’i telefonla aradı.

Görüşmede Putin, cumhurbaşkanlığı seçiminde elde ettiği zaferden dolayı Mirziyoyev’i kutladı ve dost Özbekistan halkına başarı, refah ve kalkınma diledi.

Liderler, ikili stratejik ortaklık ve müttefik ilişkilerinin daha da geliştirilmesiyle ilgili güncel konuları ele aldı, ayrıca üst düzey görüşmelerin detaylarını gözden geçirdi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulı Berdimuhammedov, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ve Kazakistan’ın Birinci Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev de telefonda aradıkları Mirziyoyev’i cumhurbaşkanlığı seçilmesinden dolayı kutladı.

Son Yazılar