Soğuk Baltık Ülkelerinde Türk Çayına Sıcak İlgi

ÇAYKUR, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) ve Yunus Emre Enstitüsü tarafından ortaklaşa düzenlenen ’’Anadolu’nun Renkleri’’ başlıklı tanıtım etkinlikleri kapsamında, Letonya’nın başkenti Riga ve Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta binlerce kişiye ’’Türk Çayı’’ ikram edildi.

Türk Çayı’nın yurt dışında tanıtılması hususunda yapmış oldukları çalışmalara yoğunluk verdiklerini ifade eden ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, “ÇAYKUR olarak dünya markası olma yolundaki çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Türk çayının uluslararası alanda tanıtılmasına ve ülkemizin sahip olmuş olduğu zenginlikleri de farklı kültürlere aktarmak amacıyla üstlenmiş olduğumuz misyonu yerine getirmek üzere yurt dışı faaliyetlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Yunus Emre Enstitüsü ve EkoAvrasya ile birlikte yürütmüş olduğumuz ortak proje kapsamında Baltık ülkelerinde de Türk çayı ikramı yaptık. Soğuk iklim koşulları ile bilinen Estonya, Letonya ve Litvanya’da görmüş olduğumuz sıcak ilgi bizlere moral verdi. Yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde, ÇAYKUR ürünlerini Baltık pazarına da arz edeceğiz’’ dedi.

Yurt dışı tanıtım etkinliklerinde, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliklerinden her zaman destek gördüklerini de belirten Sütlüoğlu, ’’Yapmış olduğumuz faaliyetler aynı zamanda ülkemizin tanıtımına büyük katkılar sağlamaktadır. Bu faaliyetlerimizin icra edilmesi sürecinde Büyükelçilerimizin her zaman yanımızda olması bizlere büyük güç vermektedir. Bu vesile ile kendilerine de şükranlarımı ifade etmek istiyorum’’ dedi.

Etkinlik sonrası bir değerlendirme yapan Türkiye Cumhuriyeti Vilnius Büyükelçisi Aydan Yamancan, ’’Türk çayının lezzetli hikâyesinin dünyaya anlatılmaya devam ettiği yolculuğun, bu seferki durağı olan Vilnius’ta böyle güzel etkinliğe ev sahipliği yapmaktan büyük onur duyduk. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’’ dedi.

Letonya ve Litvanya’da gerçekleştirilen organizasyona, ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Bayındırlık ve İskan Eski Bakanı Faruk Nafiz Özak, Türkiye Cumhuriyeti Vilnius Büyükelçisi Aydan Yamancan, Türkiye Cumhuriyeti Riga Büyükelçiliği Maslahatgüzar Ömer Faruk Uçan, EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, Yunus Emre Enstitüsü Türkoloji Müdürü Tayfun Kalkan ve yerel yöneticiler katıldı.

ÇAYKUR Tanıtım ve İkram Tırı’nın bir sonraki durağı, Belarus’un başkenti Minsk ve Polonya’nın başkenti Varşova olacak.

Son Yazılar