Tokayev: ’’Depremlerin Ardından Türk Devletleri Mükemmel Dayanışma Örneği Gösterdi’’

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türk devletlerinin mükemmel bir birlik ve dayanışma örneği gösterdiğini söyledi.

Tokayev, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Olağanüstü Zirvesi’nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: TDT olarak bölgesel ulaştırma, tedarik zinciri ve enerji güvenliğinde stratejik rol üstleneceğiz

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve Türk halkına başsağlığı dileyen Tokayev, Kazakistan hükümeti ve milleti olarak depremlerden hemen sonra kardeş Türkiye’ye yardım eli uzattıklarını belirtti.

Tokayev, “Arama kurtarma ekiplerimiz ivedilikle yardıma koştu. En ehil, en nitelikli uzman ekiplerimiz, ekipmanlarıyla arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Kardeş ülkeye hem insani hem maddi yardım sağlandı.” dedi.

Yıkıcı depremlerle sarsılan Türkiye’nin acısına Kazak halkının kayıtsız kalmadığına dikkati çeken Tokayev, “Bizde ‘asar’ diye bir yardım geleneğimiz var. Bu amaçla Kazakistan’dan Anadolu’ya yardım etmek için birçok gönüllü vatandaşımız geldi ve burada yorulmadan çalışmalara katıldı. Gerçekten bu tür temiz yürekli insanları ortak görev için bir araya getirmek çok önemli. Bundan dolayı teşkilatımızın üye devletlerini bu sene Astana’da gerçekleşecek Gönüllüler Forumu’na davet ediyorum.” diye konuştu.

“Deprem bölgesinde sosyal tesis inşa etmeye hazırız”

Kardeş Türkiye’ye destek olmayı sürdüreceklerinin altını çizen Tokayev, “Halkımız, ‘Birlikte kaldırılan yükün ağırlığı hafif olur.’ der. Bu bağlamda deprem bölgesinde sosyal tesis inşa etmeye hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Eminim bu, bizim Türk halkıyla içinde olduğumuz samimiyetin göstergesi olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Tokayev, kardeş ülkelerin her zaman birbirlerini desteklemesi gerektiğine dikkati çekerek, Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin, “Türk devletleri, mükemmel bir birlik ve dayanışma örneği gösterdi.” dedi.

Türk halkının zorluklardan her zaman güçlenerek çıktığını dile getiren Tokayev, “Bu sefer de kardeşlerimizin sizin (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan) tecrübeli liderliğiniz sayesinde bu zorluğun üstesinden geleceğine inancım tamdır.” diye konuştu.

“Teşkilatımızın uluslararası seviyede hak ettiği yeri alması çok önemlidir”

Tokayev, TDT ülkeleri arasında doğal afetleri önlemek için çabaların birleştirilmesi gerektiğine işaret ederek, “Bu nedenle, TDT çerçevesinde ortak acil durum gücünün oluşturulmasını öneriyorum. Bunu 2016’da Kırgızistan ile birlikte kurduğumuz Almatı’daki Olağanüstü Durumlar ve Deprem Riskini Azaltma Merkezi temelinde oluşturabiliriz.” dedi.

Bunun yanı sıra Tokayev, afetle mücadelede hızlı koordinasyon sağlanması için üye ülkelerin arama kurtarma ekipmanlarının listesini oluşturmayı önerdi.

Tokayev, mevcut küresel jeopolitik ve ekonomik durumda Türk dünyasında işbirliğini güçlendirmenin önemine işaret ederek, “Bu bağlamda teşkilatımızın uluslararası seviyede hak ettiği yeri alması çok önemlidir.” dedi.

Bu yıl TDT dönem başkanlığının Kazakistan’a devredileceğini kaydeden Tokayev, TDT Devlet Başkanları Zirvesi’nin de ekim ayında Türkistan’da yapılacağını bildirdi.

Uluslararası toplumun bu zor günlerde Türkiye’ye destek vermesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın saygın itibarı ve yaptığı hizmetlerin sonucu olduğunu kaydeden Tokayev, “Bu yıl Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşunun 100. yılını kutlayacak. Türkiye’nin uluslararası alandaki etkisi ve itibarı gerçekten çok güçlü. Bu bağlamda Recep Tayyip Erdoğan’ın emeği ve katkısı apaçık ortada diye düşünüyorum. Kendisine Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimlerinde başarılar diliyorum. Türk halkı size gerekli desteği verecektir diye inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Son Yazılar