Türk Dünyası, EkoAvrasya Çatısı Altında Buluştu

Avrasya coğrafyasına yönelik başarılı çalışmalarıyla her dönem gündemde olan, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya), muhteşem bir ödül törenine imza attı. Bölge coğrafyasına yönelik hizmetlerde bulunan kişi, kurum ve kuruluşlara Avrasya Hizmet Ödülleri’nin verildiği tören Türk dünyasını bir araya getirdi.

Ankara Milli Kütüphanede gerçekleşen törene; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Makedonya Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Prof. Dr. Adnan Kahil, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Özbekistan Ankara Büyükelçisi Alişir Azamhocayev, T.C Kişinev Büyükelçisi Hulusi Kılıç, Makedonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Zvonko Mucunski, KKTC Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Türkiye Azerbaycan Dostluk Gurubu Başkanı ve Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, ,Çevre Eski Bakanı ve ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Keçiören Belediye Başkanı ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği Yürütme Kurulu Üyesi Mustafa Ak, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve KKTC Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren başta olmak üzere, siyaset, iş ve cemiyet hayatından son derece seçkin bir davetli topluluğu katıldı.

EkoAvrasya Başkanı Hikmet Eren gecenin açılışında yaptığı konuşmada; “Avrasya ülkeleri arasındaki ilişkilerini her alanda en üst düzeye çıkarmış, uluslararası arenada hak ettiği değere ulaşmış bir Türkiye tasavvuruna katkı sağlamak amacıyla 13 yıldır faaliyetlerini aralıksız sürdüren Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) tarafından düzenlenen “Avrasya Hizmet Ödülleri Törenini” teşriflerinizden dolayı şükranlarımı arz ve istirham ediyorum. Avrasya Hizmet Ödüllerini” geleneksel hale getirmeyi hedefleyen, Türkiye’nin uluslararası tanıtımında büyük önem arz eden kamu diplomasisi faaliyetlerini bağımsız olarak sürdürmekte kararlı olan Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği, Türkiye’nin 2023 Vizyonu’na olan inancı ile “Güçlü ve Üreten Türkiye” yolunda projeler üretmeye devam edecektir” dedi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Türk Cumhuriyetleri, Türk Devletleri olarak tüm Avrasya’nın ve tüm dünyanın vicdanı olmak zorundayız. Bizi bu süreçte geleceğe taşıyacak en önemli enstrümanımız, hiç şüphesiz bilim ve teknolojidir. Vizyonumuz yerli ve milli, hedeflerimiz küreseldir” dedi.

Bakan Özlü, açılışta yaptığı konuşmada, sivil toplum kuruluşlarının karar verme süreçlerinin ve lobicilik faaliyetlerinin en önemli halkasını oluşturduğunu belirterek, bu ödül töreninin ekonomik ve sosyal gelişmeyi destekleyen, Türkiye’nin yurt dışında daha fazla görünür olmasını sağlayan çalışmalardan biri olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyanın, sadece bugün değil, yüzyıllar boyunca dünyaya istikamet çizen en stratejik bölge olduğunu vurgulayan Özlü, “Türkiye Avrasya coğrafyasının merkezi” dedi.

Özlü, Türkiye’nin temsil ettiği değerlerle, medeniyet çizgisiyle ve potansiyeliyle sadece kendi bölgesinin değil, tüm dünyanın huzur ve vicdan coğrafyası olduğuna işaret ederek, “Bunun değerinin, anlamının ve bizlere yüklediği büyük sorumluluğun farkındayız. Ülkemiz, Balkanlar ve Kafkaslar’dan başlayarak, Orta Doğu’ya uzanan büyük coğrafyanın kültürel, siyasi ve ekonomik lideri ve lokomotifi olmak durumundadır. Bütün gelecek projeksiyonlarımızı, geleceğe dair bütün hedeflerimizi bu muazzam büyüklüğün bize yüklediği, tarihsel sorumluluk çerçevesinde belirlemeliyiz” diye konuştu.

Birçok ülkenin kendi sorunlarına çözüm ararken, yeni düşmanlıklara cephe açtığını belirten Özlü, konuşmasına şöyle devam etti: “Mültecilere kapılar kapatılıyor. İslamofobi artıyor. Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler gibi kurumlar kendilerini dönüştürmüyor. Doğu – Batı, Hristiyan-Müslüman kamplaşmaları üzerinden yürütülen politikalar, dünyaya barış ve huzur getirmiyor. Örneğin, 41 gündür devam eden, Türkiye’nin Afrin’deki haklı ve meşru mücadelesini fırsat bilenler bizi her türlü oyunlarla yormaya çalışıyorlar. Suriye’ye bakarken sadece petrol görenler kadınları, çocukları, yaşlıları ve insani değerleri görmüyorlar. İşte bu nedenlerden dolayı, biz bir bütün olarak, özellikle Türk Cumhuriyetleri, Türk Devletleri olarak tüm Avrasya’nın ve tüm dünyanın vicdanı olmak zorundayız. Bizi bu süreçte geleceğe taşıyacak en önemli enstrümanımız, hiç şüphesiz bilim ve teknolojidir. Vizyonumuz yerli ve milli, hedeflerimiz küreseldir.”

Sanayi üretimini ve imalat sektörünü büyüterek, yepyeni bir ARGE ve inovasyon stratejisi kurgulayarak büyük ve güçlü Türkiye hedefine ulaşacaklarını anlatan Özlü, “Teknolojide ve bilimde ‘Türk mucizesi’ istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Bakan Özlü’ye konuşmasının ardından, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, ve EkoAvrasya Başkanı Hikmet Eren tarafından Kazakistan milli kıyafetleri hediye edildi.

Gecede daha sonra ödül törenine geçildi ve Avrasya Hizmet Ödülleri sahiplerini buldu. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in ödülü, Özbekistantan Ankara Büyükelçisi Alişir Azamhocayev tarafından alınırken, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün ödülünü, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu verdi.Makedonya’nın Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Prof. Dr. Adnan Kahil ise ödülünü, mevkidaşı Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü’nün elinden aldı. Avrasya Hizmet Ödüllerinden biri de, Türk dünyasının tek ekonomi gazetesi olan EkoTürk’e geldi. EkoTürk’ün ödülünü İmtiyaz Sahibi Şükrü Gökkaya, Özbekistan Ankara Büyükelçisi Alişir Azamhocayev’den aldı. Muhteşem gece, Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk dünyası Müzik Topluluğunun muhteşem konseri ile sona erdi.

EkoAvrasya Derneği tarafından düzenlenen Avrasya Hizmet Ödülleri töreninde şu isim ve kuruluşlar ödüle layık görüldü; Şavkat Mirziyoyev (Özbekistan Cumhurbaşkanı),Dr. Faruk Özlü (T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı), Prof. Dr. Adnan Kahil (Makedonya Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı),Müferra Şinik (Kosova Parlamentosu Başkanvekili),Hulusi Kılıç (Türkiye Cumhuriyeti Kişinev Büyükelçisi),Prof. Dr. Necdet Ünüvar ( Türkiye-Azerbaycan Dostluk Grubu Başkanı-Adana Milletvekili),Doç. Dr. Selçuk Özdağ (Manisa Milletvekili),İmdat Sütlüoğlu (ÇAYKUR Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı),Abzal Saparbekuly (Kazakistan Ankara Büyükelçisi), Seyfettin Azizoğlu (Erzurum Valisi), Mustafa Ak (Keçiören Belediye Başkanı), Mahmut Özçınar (K.K.T.C. Güzelyurt Belediye Başkanı), Prof. Dr. Düsen Kaseinov (TÜRKSOY Genel Sekreteri), Prof. Dr. Musa Yıldız (Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı), Dr. Yakup Ömeroğlu (Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı), Yılmaz Okuklu (Okuklu Holding Yönetim Kurulu Başkanı), Tahir Tellioğlu (İMKON Yönetim Kurulu Başkanı),M. Fatih Şener (UND İcra Kurulu Başkanı), Şükrü Gökkaya (EkoTürk Gazetesi İmtiyaz Sahibi), Ahmet Coşkun (Biz Türkiye’yiz Sanat Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni), Uluslararası Türkiye-Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD), Mustafa Kurt (Başkent Platformu Genel Başkanı), Kanal Avrupa TV, Kırım Haber Ajansı.

turk_dunyasi_ekoavrasya1

turk_dunyasi_ekoavrasya2

turk_dunyasi_ekoavrasya3

turk_dunyasi_ekoavrasya4

turk_dunyasi_ekoavrasya5

turk_dunyasi_ekoavrasya6

turk_dunyasi_ekoavrasya7

turk_dunyasi_ekoavrasya8

turk_dunyasi_ekoavrasya9

turk_dunyasi_ekoavrasya10

turk_dunyasi_ekoavrasya11

turk_dunyasi_ekoavrasya12

turk_dunyasi_ekoavrasya13

turk_dunyasi_ekoavrasya14

turk_dunyasi_ekoavrasya15

turk_dunyasi_ekoavrasya16

turk_dunyasi_ekoavrasya17

turk_dunyasi_ekoavrasya18

turk_dunyasi_ekoavrasya19

turk_dunyasi_ekoavrasya20

turk_dunyasi_ekoavrasya21

turk_dunyasi_ekoavrasya22

Son Yazılar