Türkiye ile Azerbaycan İşbirliğini Daha da Artırmalı

Uluslararası Avrasya Araştırmalar Merkezi ve Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) tarafından ortaklaşa düzenlenen ’’Türkiye-Azerbaycan İlişkileri ve Ortak Faaliyet Alanları’’ konulu yuvarlak masa toplantısı Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapıldı.
Azerbaycan ve Türkiye’den Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için yapılması gereken işbirliği olanakları masaya yatırıldı. Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Onursal Başkanı Ekber Koşalı’nın moderatörlüğünü yaptığı toplantının açılış konuşmasını yapan Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili ve Uluslararası Avrasya Araştırmalar Merkezi Başkanı Ganire Paşayeva, “Değişen dünyada gelişen iletişim ile birlikte Ermeni yalanları daha geniş kitlelere ulaşıyor.  Buna karşı Türkiye ve Azerbaycan’ın haklı davasını dünyaya anlatabilmesi için iki ülkenin toplumlarının her kesimin bir araya gelerek güçlü bir ağ oluşturması gerekiyor” dedi ve devam etti: “ Toplumlarımızın bilgi eksikliğini giderecek iş birliğini ortaya koymamız gerekiyor. Bu noktada iş dünyası, STK’lar, basın ve bütün aydınlar ortak hareket etmelidir.”
EkoAvrasya Yönetim Kurlu Başkanı Hikmet Eren, “İki ülke arasında yüksek düzeyli stratejik iş birliği anlaşması bulunmaktadır. Bu noktada iki hükümet arasında üst düzey çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Her iki ülke STK’larının ivedilikle iş birliği yaparak geleceğe yönelik stratejik yol haritasını belirlemeleri gerekmektedir” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Bu iş birliği için ciddi bir gayret ortaya koymamız gerekiyor. Zamana mağlup olmamız için daha fazla çalışmamız şart.”
Toplantıya Türkiye’den katılan Ankara’nın Pursaklar ilçesi Belediye Başkanı Selçuk Çetin ise “Türkiye ve Azerbaycan arasında Bakü-Tiflis Ceyhan Boru Hattı gibi çok büyük projeler var. Batı’nın bütün gayreti bu projeleri engellemek. Buna karşı bir ve diri olmalıyız” dedi.
Azerbaycan’da önemli yatırımları olan Okuklu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Okuklu ise, 2023 Türkiye Vizyonu’nda Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ikili dış ticaret hacminin 15 milyar dolar olduğunu ifade ederek,  “İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin bu hedefe ulaşabilmesi için var gücümüzle çalışmak zorundayız. T.C. Ekonomi Bakanlığı iş dünyasının önün açılabilmesi adına atmış olduğu adımları çok olumlu buluyor ve bizler de bu sürece katkı sağlamanın mücadelesini veriyoruz” dedi.

Son Yazılar