Türkiye ile Azerbaycan’ın Birliği, Dünyaya Bir Mesajdır

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kemal Kurnaz, Azerbaycan ve Türkiye’nin geniş kapsamlı ortak askeri tatbikatları ve T.C. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Azerbaycan ziyareti ile alakalı açıklamalarda bulundu.

Ermenistan ordusunun 12 Temmuz 2020 tarihinde Tovuz bölgesi sınırında Azerbaycan mevzilerine karşı gerçekleştirdiği saldırıları kınadığını ve çıkan çatışmalarda hayatını kaybeden şehitleri rahmetle yad ettiğini belirten Kemal Kurnaz, ’’Ermenistan’ın yıllardır devam eden saldırgan tutumunu dünya yakından takip ediyor. Son günlerde sınır hattında meydana gelen olaylardan büyük üzüntü duyduk. Azerbaycan’ın hiçbir vakit yalnız olmadığını hatırlatmak üzere; 1-10 Ağustos 2020 tarihleri arasında Türkiye ile Azerbaycan hava ve kara kuvvetlerinin katılımıyla gerçekleştirilen kapsamlı askeri tatbikat dünyaya büyük bir mesaj olmuştur. Bakü, Gence, Kürdemir, Nahçıvan ve Yevlah bölgelerinde icra edilen tatbikat ile Türkiye’nin Azerbaycan’a olan vefasını bir kez daha göstermiş olması gönüllere taht kurmuştur. Türkiye ve Azerbaycan’ın birliği, askeri tatbikatları sadece Ermenistan’a değil, diğer bozguncu duruşlara karşı da ciddi mesaj niteliği taşımaktadır. Devlet başkanları ve silahlı kuvvetler komuta kademelerinin görüşmeleri ve mesajları, birlik ve beraberliğin kuvvet olduğunun bir kez daha kanıtı olmuştur’’ dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Orgeneral Hulusi Akar ve TSK komuta kademesinde görev yapan üst düzey yetkililerin önceki gün Azerbaycan’a yapmış oldukları resmi ziyaretin iki ülke ilişkileri açsından çok büyük önem arz ettiğini ifade eden Kemal Kurnaz, ’’Hocalı’da soykırım yapan, Yukarı Karabağ’ı işgal eden Ermenistan’a karşı, Türkiye’nin her daim her koşulda Azerbaycan’ın yanında olduğunu ifade ederek dünyaya çok önemli mesajlar veren Orgeneral Hulusi Akar tarihe not düşmüştür. 1918 yılında Nuri Paşa’nın ortaya koymuş olduğu tavır ne ise 2020 yılında da aynı tavır sergilenmiştir. Gerçekleştirilen üst düzey görüşmeler ve geleceğe yönelik yapılan askeri planlar Azerbaycan ve Türkiye kamuoyu tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Azerbaycan’ın yıllardır süren Karabağ sorununun Türkiye’nin de hassas noktası olduğunu görüşmelerde belirten Orgeneral Hulusi Akar, dosta umut, düşmana da korku salmıştır’’ dedi.

Son Yazılar