Ukrayna ile Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 31. Yıl Dönümü

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Ukrayna’yı bağımsız bir devlet olarak tanıyan ilk ülkelerden biri Türkiye olmuştu.  İki ülke arasında 3 Şubat 1992’de ilk kez diplomatik ilişkiler kurulmuştu.  Ancak, Ukrain ve Türk halkları arasında tarihi ilişkiler çok eskiye dayanıyor.

Ukrayna’daki Kozaklar ve Osmanlı İmparatorluğu arasında 1649 yılında ilk anlaşma imzalanmıştı. Ayrıca, Osmanlı İmparatorluğu, 1918 yılında Ukrayna Halk Cumhuriyeti’ni tanıyan ilk ülkelerden biri olmuştu.

TÜRKİYE BAĞIMSIZ UKRAYNA’YI TANIYAN İLK ÜLKELERDEN BİRİYDİ

Türkiye Cumhuriyeti, Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra ise 16 Aralık 1991’de Ukrayna’yı tanıyan ilk ülkelerden birisiydi. Ardından, 3 Şubat 1992’de iki ülke arasında ilk kez diplomatik ilişkiler kurulmuştu. Türkiye Cumhuriyeti ile Ukrayna Arasında Dostluk ve İşbirliği Anlaşması 1993’te onaylandı.

UKRAYNA-TÜRKİYE YÜKSEK DÜZEYLİ STRATEJİK KONSEY

İki ülke arasında 2011’de kurulan Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey (YDSK) mekanizmasıyla ilişkiler stratejik ortaklık düzeyine yükseltildi. Ayrıca Türkiye ve Ukrayna arasında 2017’den bu yana vize muafiyeti ve kimlikle seyahat uygulamasına geçildi.

Recep Tayyip Erdoğan ve Volodımır Zelenskıy’ın katılımıyla başkent Kıyiv’de 3 Şubat 2022 tarihinde düzenlenen 10. YDSK’da İki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı çerçevesinde, Türkiye ile Ukrayna arasında stratejik ortaklığın güçlenerek devam etmesi büyük önem taşıyor.

Son Yazılar