Ukrayna Milli Günü, Ankara’da Kutlandı

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha’nın ev sahipliğinde düzenlenen Ukrayna Milli Günü Resepsiyonu Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’nin teşrifleri Ankara Sheraton Otel’de gerçekleştirildi…
Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha’nın ev sahipliğinde düzenlenen Ukrayna Milli Günü Resepsiyonu’na, Milli Savunma Bakanı Canikli, çeşitli ülkelerin büyükelçileri, çok sayıda yabancı misyon temsilcisi, diplomat ve gazeteci katıldı.
Resepsiyonda konuşan Bakan Canikli, Ukrayna’nın 26. kuruluş yılında, Ukrayna halkını tebrik ettiğini belirterek, “Bağımsızlık kutlaması çerçevesinde yapılan törenlere Ukrayna’da katılma imkanım oldu ve gerçekten bağımsızlık aşkının çok üst seviyede olduğunu ve bunu sürdürmek konusunda Ukrayna halkının ne kadar kararlı olduğunu o organizasyonda görme imkanı buldum.” diye konuştu.
İki ülkenin ortak paydalarından bir tanesinin de mazlum Kırım Tatarları olduğunu anlatan Canikli, “Türkiye, Kırım Türklerinin Ukrayna toprakları içinde kalacak şekilde mücadelelerini destekleyecektir” dedi.
Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Rusya’nın ülkesine karşı başlattığı savaş sonucunda, Ukrayna’nın topraklarının yaklaşık yüzde 7’si ve sanayi kapasitesinin yüzde 20’sini kaybettiğini aktardı.
Sybiha, Ukrayna’nın milli gününü kutlarken aynı zamanda Türkiye ile ülkesi arasında diplomatik ilişkilerin durumunu da kutladığını belirtti.
İki ülkenin ilişkilerinin ekonomi ve ticaret başta olmak üzere farklı alanlarda aktif bir şekilde geliştiğinin altını çizen Sybiha, Türkiye ve Ukrayna arasındaki ticaret hacmini 20 milyar dolar seviyesine çıkartmayı amaçladıklarını söyledi.

Son Yazılar