Ukrayna, Rusya ile Müzakere Çağrılarına Tepki Gösterdi

Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, Ukrayna’nın Rusya ile müzakere masasına oturma konusundaki çağrılara tepki gösterdi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı işgal girişimi ve saldırıları devam ediyor. Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, Rusya’nın müzakere çağrılarına ilişkin konuştu.

“Bizi Rusya İle Müzakere Masasına Oturtma Çabasına Girmeyin”

Oleksiy Danilov sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Rus saldırganların hedefi Ukrayna’nın yok edilmesidir. Bu değişmeden kaldığında, son zamanlarda duyulan barışçıl çözüm girişimleri Rusya yanlısı barışı sağlamaktan başka bir şey değildir” dedi.

Ayrıca demecinde uluslararası topluma da seslenen Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Danilov, “Bizi sürekli müzakere masasına oturtma çabasına gerek yok, bize yeterince silah verin. Silahlar en iyi arabulucudur ve Rusya Federasyonu için anlaşılır olan tek iletişim aracıdır” vurgusu yaptı.

Son dönemde Kremlin’in propagandasını uluslararası arenada sürdüren demeçler gelmeye başladı. İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto, Ukrayna ve Rusya Federasyonu’nun müzakere masasına getirilmesi gerektiğine ve Çin’in arabulucu olabileceğine inandığını dile getirmişti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, barış ve müzakere masasına ilişkin 10 maddelik bir formül sunmuştu.

Ukrayna’nın Barış Formülü Nedir?

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy’ın barış formülüne ilişkin 10 maddelik önerisinde; radyasyon ve nükleer güvenlik, gıda güvenliği, enerji güvenliği, tüm mahkumların ve sürgün edilenlerin serbest bırakılması, BM Şartı’nın uygulanması, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve dünya düzeninin sağlanması, Rus birliklerinin geri çekilmesi ve çatışmaların sona erdirilmesi, adaletin iadesi, ekolojik sorunların önlenmesi, gerginliğin engellenmesi ve tarafların savaşın sona erdiğini teyit eden bir belge imzalaması başlıkları yer alıyor.

Son Yazılar