Umerov: ”Kırım İşgalden Kurtarılacak, Buna Yüzde Yüz Eminim!”

Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, cephedeki güncel duruma dair verdiği röportajda; Kırım’ın mutlaka Rus işgalinden kurtarılacağının altını çizdi.

Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, Kırım’ın işgalden kurtarılmasının Ukrayna’nın stratejik hedefi olduğunu ve bunun mutlaka gerçekleşeceğini ifade etti.

“KIRIM İŞGALDEN KURTARILACAK, BUNA YÜZDE YÜZ EMİNİM”

Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, Alman merkezli Bild gazetesine verdiği röportajda, Kırım’ın mutlaka işgalden kurtarılacağını belirterek, “Bu konuda yüzde yüz eminim. Bu bizim stratejik hedefimiz.” dedi. Ayrıca Umerov, “Kazanacağımıza dair da hiçbir şüphe yok” ifadesini kullandı.

6 Eylül 2023 tarihinde Ukrayna Savunma Bakanı olarak göreve başlayan Rüstem Umerov, Ukrayna’da bu göreve getirilen ilk Kırım Tatarı. Göreve gelmesinin ardından Ukrayna’ya dünya kamuoyundan gelen askeri desteği en yüksek seviyeye çıkarmak için çalışan Umerov, savaş sahasındaki gelişmeleri de anbean takip ediyor. Umerov, özellikle, Ukrayna’ya silah desteğine özel önem veriyor.

“YAKINDA F-16’LARI ALACAĞIZ”

Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, 9 Aralık 2023 tarihinde, ülkesinin kısa zaman içerisinde Batılı ortaklarından F-16 savaş uçaklarını alacağı ifade etti. Bakan Rüstem Umerov, 8 Aralık’ta Ukrayna televizyonunda müttefik ülkelerinin Ukrayna’ya sağlayacağı F-16 savaş uçaklarına dair açıklamalarda bulundu. Umerov, “Halihazırda çalışıyoruz, birkaç yön var. Birincisi, hem altyapı (F-16 için) hem de teknik donanım üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca pilotlar eğitim alıyor ve teknik ekip hazırlanıyor. Kısa vadede F-16’ları alacağız, orta vadede yani gelecek için Savunma Kuvvetleri için bu tür siparişleri verdik. 2027-2030 yılları söz konusu” dedi.

Son Yazılar