Zelenskıy: Ukrayna Tahıl Anlaşmasına Devam Edecek

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın katılımını askıya aldığı Karadeniz tahıl anlaşmasına ilişkin Ukrayna’nın, BM ve Türkiye ile mutabakata uygun biçimde devam edeceğini söyledi.

İşgalci Rusya 29 Ekim 2022’de Tahıl Koridoru Anlaşması’nı askıya alarak Ukrayna tahılı yülü gemilerin yola çıkmasını engelledi. Böylece 22 Temmuz’da Birleşmiş Milletler (BM) himayesi altında Türkiye’nin arabuluculuk rolüyle imzalanan anlaşma dolayısıyla Ukrayna tahılları ihraç edilecek ilgili ülkeye gönderilemedi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın katılımını askıya aldığı Karadeniz tahıl anlaşmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy söz konusu açıklamasında “Karadeniz tahıl anlaşması konusunda BM ve Türkiye ile mutabakata uygun devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

RUSYA TAHIL ANLAŞMASINI ASKIYA ALDI
Rusya’nın işgal girişimi saldırıları ile abluka altındaki Ukrayna limanlarında tutulan tahılların sevkiyatı için 22 Temmuz 2022 tarihinde Ukrayna tahılının limanlardan güvenli sevk edilmesi için Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında anlaşma imzalanmıştı. Rusya Savunma Bakanlığı, 29 Ekim 2022 tarihinde Ukrayna’nın, Rus işgali altında olan Kırım’ın Akyar (Sivastopol) kentindeki Rus savaş ve sivil gemilerine yönelik saldırı düzenlediğini ileri sürerek Türkiye’nin arabuluculuğunda imzalanan Ukrayna’dan tahıl sevkiyatını sağlayan anlaşmayı askıya aldığını duyurdu.

Son Yazılar